dawkowanie.pl

Strona główna 27 kwietnia 2024 , imieniny : Zyty i Teofila

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Na topie

Indeks leków

Wskazania

Zobacz także

Cataflam 50 10 tabletek powlekanych

Diclofenac potassium

Zapytaj o cenę w aptece

0 Opinii

5 star
(0)
4 star
(0)
4 star
(0)
2 star
(0)
1 star
(0)

Średnia opinia klientów

Jeżeli masz pytanie odnośnie tego produktu zapytaj farmaceuty w aptece768196649

Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla produktu

Postać

10 tabletek powlekanych

Dawka

50mg

Opakowanie handlowe

10 tabletek

Skład

Sól potasowa kwasu o-[(2,6-dichlorofenylo-amino]-fenylo]-octowego (diclofenacum kalium). Jedna tabletka powlekana zawiera 50 mg soli potasowej diklofenaku. Jon sodowy, występujący w preparacie Voltaren, w preparacie Cataflam jest zastąpiony przez jon potasowy.

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (sól potasowa), pochodna kwasu aminofenylooctowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Wskazania

- Pourazowe: bóle, stany zapalne i obrzęki, np. w następstwie skręcenia stawów; - Pooperacyjne: bóle, stany zapalne i obrzęki, np. po zabiegach stomatologicznych lub ortopedycznych; - Zespoły bólowe i/lub stany zapalne w ginekologii, np. miesiączkowanie bolesne samoistne, zapalenie przydatków; - Zespoły bólowe kręgosłupa; reumatyzm pozastawowy; - Pomocniczo w ciężkich, bolesnych zakażeniach uszu, nosa lub gardła, np. zapaleniu gardła i migdałków, zapaleniu ucha.

Przeciwwskazania

Wrzód żołądka lub owrzodzenie jelit. Stwierdzona nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze preparatu Cataflam. Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), Cataflam jest przeciwwskazany u tych chorych, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych leków hamujących aktywność syntetazy prostaglandyn, może wywołać napad astmy oskrzelowej, pokrzywkę lub ostry nieżyt nosa.

Działania niepożądane

- zawroty i bóle głowy - zab. ze strony układu pokarmoweg - osłabienie - zmęczenie - rozdrażnienie - zab. snu - wypadanie włosów - skórne reakcje uczuleniowe

Interakcje

- Lit, digoksyna: Cataflam podawany równocześnie z preparatami zawierającymi lit lub digoksynę może spowodować zwiększenie ich stężenia w osoczu krwi. - Leki moczopędne: Podobnie jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), Cataflam może hamować aktywność leków moczopędnych. Jednoczesne stosowanie diuretyków oszczędzających potas, może doprowadzić do zwiększenia stężenia potasu w surowicy, które należy dlatego kontrolować. - Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ): Jednoczesne stosowanie preparatu Cataflam z innymi NLPZ o działaniu ogólnoustrojowym może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych. - Środki przeciwzakrzepowe: Chociaż dane kliniczne nie wskazują na to, że Cataflam wpływa na działanie preparatów przeciwzakrzepowych, opisano jednak pojedyncze przypadki zwiększonego ryzyka występowania krwotoku u chorych, u których Cataflam stosowany był jednocześnie z tymi lekami. Dlatego, w takich przypadkach pacjenci powinni pozostawać pod dokładną obserwacją. - Środki przeciwcukrzycowe: Badania kliniczne wykazały, że Cataflam może być podawany jednocześnie z doustnymi preparatami przeciwcukrzycowymi i nie wpływa na ich działanie. Niemniej jednak, opisywano pojedyncze przypadki reakcji hipo? i hiperglikemicznych, które wymagały zmiany dawkowania leków przeciwcukrzycowych u chorych przyjmujących jednocześnie Cataflam. - Metotreksat: W ciągu 24 godzin przed lub po podaniu metotreksatu zaleca się ostrożność w czasie podawania leków z grupy NLPZ, ze względu na możliwość zwiększenia stężenia metotreksatu we krwi i nasilenia jego działania toksycznego. - Cyklosporyna: Działanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych na prostaglandyny nerkowe może zwiększać nefrotoksyczność cyklosporyny. - Chinolony przeciwbakteryjne: Istnieją pojedyncze doniesienia o występowaniu drgawek, które mogą być spowodowane przez jednoczesne stosowanie antybiotyków z grupy chinolonów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Dawkowanie dorośli

Zalecana dawka początkowa wynosi 100-150 mg/dobę. W łagodniejszych przypadkach oraz u dzieci powyżej 14 lat, dawka 50-100 mg/dobę jest zwykle wystarczająca. Dawkę dobową należy z reguły podawać w 2-3 dawkach podzielonych. W miesiączkowaniu bolesnym samoistnym dawkę dobową ustala się indywidualnie i wynosi ona zwykle 50-150 mg. Dawka początkowa wynosi 50-100 mg i w razie potrzeby można ją zwiększyć w trakcie kilku cykli menstruacyjnych maksymalnie do 200 mg/dobę. Leczenie rozpoczyna się po wystąpieniu pierwszych objawów i, stosownie do ich nasilenia, kontynuuje się przez kilka dni. Tabletki połyka się w całości, popijając płynem, najlepiej przed posiłkiem.

Dawkowanie dzieci

Nie zaleca się stosowania preparatu Cataflam u dzieci

Uwagi

Ścisła kontrola lekarska jest niezbędna u chorych z objawami wskazującymi na zaburzenia przewodu pokarmowego, z chorobą wrzodową żołądka lub jelit w wywiadzie, z wrzodziejącym zapaleniem jelita lub chorobą Crohna oraz z upośledzeniem czynności wątroby.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

Lek nie jest dostępny w żadnej aptece

Przewiń do góry

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie