dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Artykuły

1.

Peelingiem nazywamy zabieg, polegający na złuszczaniu martwego naskórka. Stosujemy je aby poprawić kondycję skóry w schorzeniach takich jak trądzik, łojotok, przebarwienia czy zaburzenia rogowacenia.

Kategoria: Uroda i kosmetyka czytaj dalej »

2.

Helicobacter pylori to gram ujemna bakteria należąca do pałeczek. Odkryta została w 1875 roku jednak dopiero w latach 90-tych XX wieku dowiedziono jej szkodliwego działania na organizm człowieka. Za co w 2005 roku dwóch patologów Barry Marshall i Robin Warren otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie...

Kategoria: Układ pokarmowy czytaj dalej »

3.

Szczepionkami nazywamy preparaty, zawierające w swoim składzie antygeny, zmuszające nasz organizm do produkcji przeciwciał przeciw patogenom. W ten sposób, kiedy napotkamy na swojej drodze dany czynnik chorobotwórczy, nasz organizm będzie wiedział jak się bronić.

Kategoria: Wydarzenia czytaj dalej »

4.

Borelioza jest chorobą bakteryjną, wywołaną przez bakterie z rodziny krętków. Ich głównym nosicielem są kleszcze i w związku z tym istnieje ryzyko zachorowania po ukąszeniu.

Kategoria: Choroby neurologiczne czytaj dalej »

5.

Na rynku dostępnych jest wiele środków odstraszających komary. Jednak czy mamy ochotę wcierać w skórę i wdychać sztuczne związki chemiczne? Jeżeli stawiasz na naturalność, sięgnij po całkowicie ekologiczne i skuteczne sposoby. Przedstawiamy krótką listę:

Kategoria: Medycyna naturalna czytaj dalej »

6.

Gdy upały dają nam się we znaki, myślenie o przygotowywaniu posiłków i jedzeniu jest ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę. Jednak żeby się orzeźwić i ochłodzić, wcale nie trzeba przygotowywać skomplikowanych dań. Postawmy na prostotę!

Kategoria: Wydarzenia czytaj dalej »

7.

W końcu w naszym życiu zagościło lato. A wraz z nim wysoka temperatura i dużo słońca. W związku z tym jesteśmy narażeni na nadmiernie działanie promieniowania ultrafioletowego. Już nawet niewielkie poparzenie słoneczne może być niebezpieczne.

Kategoria: Ból czytaj dalej »

8.

W poprzednich artykułach wiele razy wspominaliśmy o diecie Dukana. To dieta odchudzająca, polegająca na znacznym zwiększeniu podaży białka w diecie kosztem tłuszczu i węglowodanów. Wyjaśnialiśmy dlaczego mimo swojej skuteczności, dieta ta nie jest dietą zdrową.

Kategoria: Wydarzenia czytaj dalej »

9.

Schorzenie palucha koślawego, nazywane potocznie haluksami, polega na skrzywieniu dużego palca u stopy. Paluch odchyla się w stronę sąsiadującego mu palca. Powoduje to powstawanie deformacji innych palców oraz śródstopia.

Kategoria: Ból czytaj dalej »

10.

Mononukleoza to zakaźna choroba wirusowa wywołana przez wirus Epsteina – Barr (EBV). Najczęściej wirus ten przenoszony jest przez ślinę, stąd inna nazwa - choroba pocałunków. Choroba dotyka najczęściej dzieci i osoby w wieku dojrzewania.

Kategoria: Ból czytaj dalej »

11.

Galaktozemia jest chorobą genetyczną, polegającą na niemożliwości przekształcenia cukru galaktozy do glukozy przez organizm. Jest to uniemożliwione z powodu braku lub zbyt małej aktywności enzymu trawiącego galaktozę. Metabolity galaktozy, które nie mogą zostać przekształcone w glukozę gromadzą...

Kategoria: Układ pokarmowy czytaj dalej »

12.

Ginekomastia to schorzenie polegające na nadmiernym rozroście męskich piersi. Dotyka mężczyzn w każdym wieku i jest powodem do powstawania wielu kompleksów. Pojawienie się ginekomastii świadczy o zaburzeniach hormonalnych. Oczywiście należy ją odróżnić od lipomastii, która jest spowodowana...

Kategoria: Zdrowie seniora czytaj dalej »

13.

Przed nami lato a wraz z nim upragniony wakacyjny wypoczynek. Wielu z nas już czeka, żeby skorzystać z uroków jakie daje nam słońce. Aby opalanie było jak najbardziej bezpieczne należy stosować się do kilku podstawowych zasad.

Kategoria: Choroby skóry czytaj dalej »

14.

Promieniowanie słoneczne zawiera w sobie trzy składowe. Pierwszą z nich jest promieniowanie UVA. Opala szybko i intensywnie, przyspieszając starzenie się skóry. Z kolei promieniowanie UVB opala wolniej, jednak jak wykazały badania przyczynia się do powstawania nowotworów skórnych. Ostatnia...

Kategoria: Choroby skóry czytaj dalej »

15.

Łupież jest to choroba skóry, która charakteryzuje się nadmiernym rogowaceniem naskórka oraz łojotokiem. Główną przyczyną jego powstawania jest grzyb Malassezia globosa.

Kategoria: Choroby skóry czytaj dalej »

16.

Czasami czynności kuchenne, które wydają nam się być błahe i bez znaczenia mogą znacząco odbić się na naszym zdrowiu. Należy wiedzieć na jakim tłuszczu smażyć, jakich potraw ze sobą nie łączyć , a których substancji nie podgrzewać. Aby to ci to ułatwić przedstawiamy listę najczęściej popełnianych...

Kategoria: Dieta czytaj dalej »

17.

Fenyloketonuria jest chorobą genetyczną, która polega na upośledzeniu metabolizmu aminokwasu jakim jest fenyloalanina. Stoi za tym mutacja genu , odpowiadającego za aktywność enzymu – hydroksylazy fenyloalaninowej ,metabolizującego ten aminokwas.

Kategoria: Dieta czytaj dalej »

18.

Konflikt serologiczny pojawia się w relacji matki z dzieckiem w momencie kiedy matka ma grupę krwi Rh– a dziecko Rh+. W czasie życia płodowego nie jest to problemem, ponieważ pomiędzy nimi występuje bariera immunologiczna.

Kategoria: Ciąża czytaj dalej »

19.

Wiele witamin ulega degradacji w wyniki oddziaływania światła czy wysokiej temperatury. W trakcie gotowania część z nich jest tracona, co obniża wartość odżywczą produktu. Co w takim razie zrobić, aby jedzenie było jak najbardziej wartościowe? Przedstawiamy kilka złotych zasad kulinarnych:

Kategoria: Dieta czytaj dalej »

20.

Nie wszystkie kobiety wiedzą jak ważny jest odpowiedni dobór biustonosza. Dobry stanik nie tylko podnosi i modeluje biust ale także odciąża kręgosłup, podkreśla talię i napina skórę dekoltu. Najczęstszym błędem jaki popełniamy przy wyborze biustonosza jest jego zbyt szeroki obwód lub za mała/duża...

Kategoria: Uroda i kosmetyka czytaj dalej »

1
18


Przewiń do góry

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie