dawkowanie.pl

Strona główna 23 czerwca 2018 , imieniny : Wandy i Zenona

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Na topie

Indeks leków

Wskazania

Zobacz także

Amitriptylinum VP 60 tabletki

Amitriptylinum

Zapytaj o cenę w aptece

0 Opinii

5 star
(0)
4 star
(0)
4 star
(0)
2 star
(0)
1 star
(0)

Średnia opinia klientów

Jeżeli masz pytanie odnośnie tego produktu zapytaj farmaceuty w aptece586204420

Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla produktu

Postać

60 tabletki

Dawka

25mg

Opakowanie handlowe

60 tabletki

Skład

1drażetka zawiera 0,025 g chlorowodorku amitryptyliny.

Działanie

Amitriptylinum to lek przeciwdepresyjny. Dokładny mechanizm jego działania jest nieznany. Przypuszcza się jednak, że amitryptylina wpływa na przemiany niektórych substancji w mózgu i nasila przewodzenie niektórych impulsów nerwowych. Oprócz działania przeciwdepresyjnego, lek wykazuje również działanie uspokajające.

Wskazania

Lek stosowany jest w leczeniu objawów depresji, a zwłaszcza stanów, w których pacjent wymaga uspokojenia.

Przeciwwskazania

Nie należy zażywać preparatu Amitriptylinum, jeśli pacjent lub pacjentka: - zażywa leki należące do grupy tak zwanych inhibitorów MAO (np. selegilina) lub gdy od czasu, gdy po raz ostatni zażył lek należący do tej grupy upłynęło mniej niż 2 tygodnie; - pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią; - ma mniej niż 16 lat; ani wówczas, gdy u pacjenta występuje: - nadwrażliwość na amitryptylinę lub na którykolwiek składnik preparatu albo też na leki należące do grupy benzodiazepin (np. diazepam, alprazolam); - świeży zawał serca, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego, zaburzenia rytmu serca, dławica piersiowa; - pobudzenie maniakalne; - ciężka niewydolność wątroby; - porfiria.

Interakcje

Nie należy stosować amitryptyliny jednocześnie z lekami z grupy inhibitorów MAO oraz w okresie krótszym niż 2 tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki tych leków (istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia nadciśnienia, gorączki oraz drgawek), ani z lekami sympatykomimetycznymi, takimi jak adrenalina, noradrenalina, izoprenalina, efedryna, fenylefryna i fenylpropanolamina. Należy zachować ostrożność stosując amitryptylinę jednocześnie z: - lekami cholinolitycznymi (np. oksybutynina, triheksyfenidyl) i hormonami tarczycy; - lekami sympatykolitycznymi (np. klonidyna czy guanetydyna); - lekami o hamującym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak: barbiturany, benzodiazepiny, pochodne fenotiazyny, narkotyczne leki przeciwbólowe, nienarkotyczne leki przeciwbólowe, leki przeciwhistaminowe oraz alkohol; - disulfiramem; - lekami, które utrudniają przemiany metaboliczne amitryptyliny, takimi jak chinidyna, cymetydyna, niektóre leki przeciwdepresyjne, leki pochodne fenotiazyny, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny oraz leki przeciwarytmiczne klasy 1C (między innymi propafenon i flekainid); - środkami znieczulającymi.

Dawkowanie dorośli

Dorośli i młodzież powyżej 16 lat: Leczenie rozpoczyna się od dawki 50 mg do 100 mg/dobę, podawanej na noc jako pojedyncza dawka lub w dawkach podzielonych. Następnie dawki zwiększa się stopniowo do uzyskania skuteczności; maksymalna dawka stosowana w leczeniu ambulatoryjnym wynosi 200 mg/dobę. Po uzyskaniu poprawy klinicznej należy stopniowo zmniejszyć ilość podawanego leku do najmniejszej skutecznej dawki podtrzymującej (zwykle 50 mg do 100 mg/dobę). Lek stosuje się w dawkach podzielonych (2-4 razy na dobę) lub w pojedynczej dawce, podawanej ze względu na działanie uspokajająco-nasenne zwykle w porze wieczornej (50 mg do 100 mg na noc). U pacjentów powyżej 65 lat: Leczenie należy rozpocząć stosując lek w dawce 25 do 75 mg/dobę. Z uwagi na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, dawki leku należy zwiększać ostrożnie, pod dokładną kontrolą lekarską. Efekt leczniczy może być uzyskany w tej grupie pacjentów po zastosowaniu dawek o połowę mniejszych od dawek stosowanych w młodszych grupach wiekowych. W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa nawrotów choroby zalecany okres leczenia wynosi od trzech do sześciu miesięcy.

Dawkowanie dzieci

Nie należy stosować leku u dzieci i młodzieży poniżej 16 lat.

Uwagi

W czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, gdyż amitryptylina może wywołać senność oraz zaburzenia koncentracji.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

Lek nie jest dostępny w żadnej aptece

Przewiń do góry

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie