dawkowanie.pl

Strona główna 19 kwietnia 2018 , imieniny : Adolfa i Tymona

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Na topie

Indeks leków

Wskazania

Zobacz także

Amoksiklav 14 tabletek powlekanych

Amoxicillin, Clavulanic acid

Zapytaj o cenę w aptece

0 Opinii

5 star
(0)
4 star
(0)
4 star
(0)
2 star
(0)
1 star
(0)

Średnia opinia klientów

Jeżeli masz pytanie odnośnie tego produktu zapytaj farmaceuty w aptece226462183

Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla produktu

Postać

14 tabletek powlekanych

Dawka

500mg+125mg

Działanie

AMOKSIKLAV jest antybiotykiem złożonym, o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego. Składa się z amoksycyliny (antybiotyk z grupy penicylin) i kwasu klawulanowego (nieodwracalny inhibitor b-laktamaz). Dodatek kwasu klawulanowego chroni amoksycylinę przed rozkładem poprzez tworzenie trwałych, nieaktywnych kompleksów z b-laktamazami. AMOKSIKLAV wykazuje działanie przeciwbakteryjne, zarówno w stosunku do bakterii wrażliwych na amoksycylinę, jak i w stosunku do szczepów opornych, wytwarzających b-laktamazy. Obydwa składniki łatwo przenikają do większości tkanek i płynów ustrojowych (płuca, płyn opłucnowy i otrzewnowy, macica, jajniki i inne; osiągają również wysokie stężenia w moczu). Amoksycylina przenika także do płynu maziowego, wątroby, gruczołu krokowego, mięśni i pęcherzyka żółciowego, ucha środkowego, zatoki szczękowej, migdałków oraz oskrzeli. Zarówno amoksycylina jak i kwas klawulanowy są wydalane z moczem; amoksycylina głównie w postaci niezmienionej, kwas klawulanowy częściowo zmetabolizowany. U pacjentów z niewydolnością nerek okres wydalania leku z organizmu jest wydłużony.

Wskazania

- zakażenia górnych dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie zatok, ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego, ropnie około migdałowe wywołane przez Haemophilus influenzae, Moraxella catharalis, Streptococcocus pneumoniae, Staphylococcus aureus, bakterie beztlenowe, - zakażenia dolnych dróg oddechowych (przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc) wywołane przez Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Moraxella catharalis, Streptococcocus pneumoniae, - zakażenia dróg moczowych wywołane przez szczepy E. coli wytwarzające b-laktamazy, Klebsiella spp. i Enterobacter spp., - zakażenia w ginekologii wywołane przez E. coli, Neisseria gonorrhoeae oraz bakterie beztlenowe, - zakażenia skóry i tkanek miękkich wywołane przez szczepy Staphylococcus aureus, wytwarzające b-laktamazy, E. coli i Klebsiella spp., - zakażenia kości i stawów wywołane przez Staphylococcus aureus, pałeczki z rodziny Enterobacteriaceae, - zapalenie pęcherzyka żółciowego wywołane przez pałeczki Gram-ujemne, enterokoki i bakterie beztlenowe, - zakażenia w stomatologii, w szczególności w ropniu okołozębowym, wywołanym przez bakterie beztlenowe i ziarenkowce Gram-dodatnie, - mieszane zakażenia wywołane przez Gram-ujemne i Gram-dodatnie bakterie tlenowe i beztlenowe, między innymi: ropień sutka, zapalenie płuc wskutek aspiracji, zapalenie otrzewnej, zapalenie dróg żółciowych, wewnątrzbrzuszne powikłania pooperacyjne, zakażenia brzuszne.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na amoksycylinę, kwas klawulanowy lub inne składniki preparatu oraz antybiotyki z grupy penicylin. Żółtaczka w wywiadzie lub zaburzenia czynności wątroby związane ze stosowaniem preparatów zawierających amoksycylinę i klawulanian potasu lub inne penicyliny.

Działania niepożądane

Działania niepożądane mają zazwyczaj łagodny i przemijający charakter. Najczęściej występują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka); można je zmniejszyć przyjmując lek podczas jedzenia. W trakcie leczenia mogą wytworzyć się szczepy oporne lub nadkażenia. Przy biegunkach o dużym nasileniu należy skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego. Podczas stosowania preparatu Koamoksiklawu mogą pojawić się: zapalenie jamy ustnej, zapalenie pochwy oraz objawy nadwrażliwości (świąd, wysypka plamista, pokrzywka, wyjątkowo obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny). Rzadko obserwowano wzrost stężenia enzymów wątrobowych, w bardzo rzadkich przypadkach może pojawić się żółtaczka cholestatyczna, zapalenie wątroby śródmiąższowe zapalenie nerek. W trakcie leczenia może wystąpić przejściowa leukopenia, trombocytopenia i eozynofilia. Objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak: zawroty i bóle głowy, nadmierna ruchliwość występują rzadko. Wpływ na badania laboratoryjne: Koamoksiklaw może powodować fałszywie dodatni wynik oznaczeń glukozy w moczu przy zastosowaniu metody Benedicta lub Fehlinga. Z tego powodu zaleca się stosowanie metod opartych na enzymatycznej oksydacji glukozy.

Dawkowanie

Zakażenia w stomatologii: 1 tabletka 625 mg co 12 godzin przez 5 dni. Nie zaleca się podawania tabletek dzieciom do 12 roku życia (do 40 kg masy ciała).

Dawkowanie dorośli

Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia (powyżej 40 kg masy ciała): W zakażeniach o lekkim lub umiarkowanym nasileniu: 1 tabletka 625 mg co 12 godzin. W zakażeniach o ciężkim przebiegu: 1 tabletka 1000 mg co 12 godzin.

Dawkowanie dzieci

Dzieci poniżej 12 roku życia (poniżej 40 kg masy ciała): Zakażenia o lekkim i umiarkowanym przebiegu: Dawka dobowa wynosi 25 mg/kg masy ciała, w dwóch dawkach podzielonych, co 12 godzin. Zakażenia o ciężkim przebiegu: Dawka dobowa wynosi 45 mg/kg masy ciała, w dwóch dawkach podzielonych, co 12 godzin.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

Lek nie jest dostępny w żadnej aptece

Przewiń do góry

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie