Bratek to niewielka roślina, zwana ze względu na kolory kwiatów ( fioletowy, żółty i biały) inaczej fiołkiem trójbarwnym. Zielone części rośliny i kwiaty po wysuszeniu stanowią bogate źródło leczniczych flawonoidów: wiolantyny oraz rutyny. Związki te wykazują wielokierunkowe działanie: mają zdolność do usuwania toksycznych substancji z płynów ustrojowych, działają moczopędnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Ponadto mają udokumentowane działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Ze względu na wyżej opisane właściwości, ziele bratka jest powszechnie wykorzystywane w leczeniu problemów skórnych, w tym trądziku młodzieńczego. Efektem regularnego picia naparu z bratka będzie stopniowa poprawa stanu cery. Warto podkreślić, że początkowo można zaobserwować krótkotrwałe zwiększenie ilości wyprysków, gdyż związki zawarte w naparze przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu, również przez skórę. Nie należy jednak przerywać kuracji. Pamiętajmy, że surowce ziołowe nie działają od razu, efekty kuracji będą trwałe i widoczne dopiero po dwóch tygodniach systematycznego stosowania. Oprócz picia naparu, można również zastosować go zewnętrznie, do przemywania twarzy, sporządzając napar z mieszanki ziół. Ziele bratka można łączyć np. z rumiankiem, który dodatkowo działa przeciwzapalnie przyspiesza gojenie zmian trądzikowych.
Bratek bywa również stosowany w zaburzeniach przemiany materii. Dzięki diuretycznemu działaniu oczyszcza organizm ze szkodliwych metabolitów, co szczególnie chętnie wykorzystywane jest w pomocniczym leczeniu np. reumatyzmu, dny moczanowej i niektórych dermatoz (egzema, łuszczyca). Ziele bratka znalazło ponadto zastosowanie w leczeniu niektórych chorób serca przebiegających z obrzękami oraz jako lek uzupełniający w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Ze względu na dużą zawartość uszczelniającej śródbłonek małych naczyń włosowatych rutyny, ziele bratka może być stosowane w przypadku kruchości naczyń krwionośnych oraz przy wylewach podskórnych, tzw. pajączkach.
Stosowanie ziela bratka trójbarwnego w zalecanych dawkach nie powoduje żadnych działań niepożądanych. W nadmiarze natomiast może wywoływać nudności i wymioty. Ze względu na to, że flawonoidy mają wpływ na agregację płytek krwi, naparu nie można stosować przy zakrzepicy i wielopłytkowości.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto