dawkowanie.pl

Strona główna 04 czerwca 2023 , imieniny : Karola i Franciszka

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Ziele bratka - przyjaciel pięknej cery

data dodania: 05.08.2012

Znane i cenione od lat ziele bratka jest jednym z najskuteczniejszych sprzymierzeńców w walce z trądzikiem. Każdy, kto borykał się kiedyś z tym problemem wie, że dla osiągnięcia upragnionych rezultatów wymagane są przede wszystkim cierpliwość i systematyczność. Zacznij pić napary już dziś, a pożegnasz trądzik raz na zawsze!

Ziele bratkaBratek to niewielka roślina, zwana ze względu na kolory kwiatów ( fioletowy, żółty i biały) inaczej fiołkiem trójbarwnym. Zielone części rośliny i kwiaty  po wysuszeniu stanowią bogate źródło leczniczych flawono­idów: wiolantyny oraz rutyny. Związki te wykazują wielokierunkowe działanie: mają zdolność do usuwania toksycznych substancji z płynów ustrojowych, działają moczopędnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Ponadto mają udokumentowane działanie przeciw­bakteryjne i przeciwwirusowe.

Ze względu na wyżej opisane właściwości, ziele bratka  jest powszechnie wykorzystywane w leczeniu problemów skórnych, w tym trądziku młodzieńczego. Efektem regularnego picia naparu z bratka będzie stopniowa poprawa stanu cery. Warto podkreślić, że początkowo można zaobserwować krótkotrwałe zwiększenie ilości wyprysków, gdyż związki zawarte w naparze przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu, również przez skórę. Nie należy jednak przerywać ku­racji. Pamiętajmy, że surowce ziołowe nie działają od razu, efekty kuracji będą trwałe i widoczne dopiero po dwóch tygodniach systematycznego stosowania. Oprócz picia naparu, można również zastosować go zewnętrznie, do przemywania twarzy, sporządzając napar z mieszanki ziół. Ziele bratka można łączyć  np. z rumiankiem, który dodatkowo działa przeciwzapalnie przyspiesza gojenie zmian trądzikowych.

Bratek bywa również stosowany w za­burzeniach przemiany materii. Dzięki diuretycznemu działaniu oczyszcza organizm ze szkodliwych metabolitów, co szczególnie chętnie wykorzystywane jest w pomocniczym leczeniu np.  reumatyzmu, dny moczanowej i niektórych dermatoz (egzema, łuszczyca). Ziele bratka znalazło ponadto zastosowanie w leczeniu niektórych chorób serca przebiegających  z obrzękami oraz jako lek uzupełniający w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.  Ze względu na dużą zawartość uszczelniającej śródbłonek małych naczyń włosowatych rutyny, ziele bratka może być stosowane w przypadku kruchości naczyń krwionośnych oraz przy wylewach podskórnych, tzw. pającz­kach. 

Stosowanie ziela bratka trójbarw­nego w zalecanych dawkach nie powoduje żadnych działań niepożądanych.  W nadmiarze natomiast może wywoływać nudności i wymioty.  Ze względu na to, że flawonoidy mają wpływ na agregację płytek krwi, naparu nie można  stosować przy zakrzepicy i wielopłytkowości.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie