Wprawdzie oznaki hipoglikemii są sprawą indywidualną, to do najczęstszych symptomów należą: wzmożony apetyt, zaburzenia mowy, zmiany nastroju, osłabiona koncentracja, nudności oraz bladość.
Wbrew pozorom niedocukrzenie może wystąpić w każdym typie cukrzycy i niestety nawet prowadzenie zdrowego trybu życia nie gwarantuje jej uniknięcia.
Hipoglikemia może być również skutkiem zażywania leków doustnych obniżających poziom cukru we krwi, insuliny oraz nadmiernego spożywania alkoholu.
Na hipoglikemie należy reagować błyskawicznie. Zaleca się jak najszybsze spożycie tabletek glukozy lub saszetek z glukozą w razie wystąpienia ataków.
Jeśli nie posiadamy przy sobie tego typu specyfików, wystarczy wypić słodki napój gazowany, który zawiera wysoki poziom cukru.
Najistotniejsze w leczeniu hipoglikemii jest zapewnienie odpowiedniego poziomu cukru we krwi oraz niedopuszczenie do wystąpienia zaburzeń świadomości. Wówczas bowiem zaistnieje konieczność podania glukagonu w formie domięśniowej lub podania glukozy dożylnie, co z pewnością do najprzyjemniejszych nie należy.
Niedocukrzenie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
Nieleczona hipoglikemia może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, jak: zaburzenia świadomości czy nawet śpiączki.
Autor: Aleksandra Święcicka
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto