dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Wygraj walkę z cellulitem Cz.I

data dodania: 06.03.2012

Cellulit, czyli nierównomierna, grudkowata podskórna tkanka tłuszczowa przypominająca „skórkę pomarańczową” dotyka już nawet 90% kobiet. Spowodowana jest różnymi czynnikami: stylem życia, gospodarką hormonalną a nawet uwarunkowaniami genetycznymi. Czy istnieje skuteczny sposób na ograniczenie tej mało estetycznej dolegliwości?

cellulitCzym jest „skórka pomarańczowa”, jakie są jej przyczyny i funkcje?

Cellulit (lipodystrofia, panikulopatia) to stan, w którym następuje niewłaściwe rozłożenie tkanki tłuszczowej i patologiczne zmiany o charakterze obrzękowo - włóknistym w obrębie tkanki łącznej podskórnej. W wyniku tego na powierzchni skóry obserwuje się liczne grudki i pofałdowania. Ponadto, ze względu na wywierany przez grudki ucisk następuje ograniczenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych oraz limfy, przez co usuwanie produktów przemiany materii i toksyn jest ograniczone. W wyniku zaburzeń w krążeniu powstają również obrzęki, dodatkowo nasilające zmiany w tkance podskórnej. Skórka pomarańczowa widoczna jest zwłaszcza w miejscach o największej ilości tkanki tłuszczowej - w obrębie pośladków, bioder, ud, brzucha oraz przedramion.

Utrzymanie rezerw energetycznych w postaci tkanki tłuszczowej jest biologicznym przygotowaniem organizmu kobiety do okresu ciąży i karmienia piersią. Niestety, odkładająca się nadmiernie tkanka tłuszczowa w postaci cellulitu stanowi dzisiaj nie tylko defekt kosmetyczny, ale świadczyć może również o toczącym się procesie patologicznym w organizmie.

Przyczyny powstawania skórki pomarańczowej są złożone. Uznaje się, że najważniejszymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tego defektu są: nieprawidłowa dieta oraz niewystarczająca aktywność fizyczna. Niezmiernie istotne są również predyspozycje genetyczne i wahania gospodarki hormonalnej ( zwłaszcza estrogenów) w organizmie. Po raz pierwszy cellulit staje się widoczny w okresie dojrzewania, dotyczy on aż 12 %  nastolatek.  W kolejnych latach życia dotyka coraz większą liczbę kobiet, nasilając się szczególnie w okresie ciąży i menopauzy, gdyż wówczas następują największe wahania hormonalne. Co istotne skórka pomarańczowa dotyka również osoby szczupłe, a nawet cierpiące na niedowagę.

Całkowita likwidacja skórki pomarańczowej jest bardzo trudna, nie jest jednak niemożliwa.  Walka z tym problemem powinna obejmować różnorodne metody – począwszy od zmiany diety i przyzwyczajeń, poprzez zwiększoną aktywność fizyczną, na odpowiednich zabiegach kosmetycznych kończąc. Stosując się systematycznie do wskazanych poniżej zaleceń masz szansę osiągnąć sukces.

Dieta

Każdy dodatkowy kilogram sprzyja pogłębianiu cellulitu, dlatego niezbędnie ważna jest kontrola prawidłowej masy ciała. Jeżeli twoje BMI* wynosi więcej niż 25, musisz podjąć zdecydowane kroki. Przede wszystkim ogranicz kaloryczność spożywanych posiłków, zrezygnuj z żywności typu fast food oraz posiłków obfitujących w tłuszcze zwierzęce i węglowodany. Unikaj żywności wysoko przetworzonej, smażonej bądź pieczonej. Wybieraj produkty naturalne, niekonserwowane, jak najczęściej sięgaj po owoce i warzywa. Postaraj się wyeliminować sól spożywczą, kawę i alkohol – ta pierwsza zatrzymuje wodę w skórze, co powoduje obrzęki, alkohol i zawarta w kawie kofeina odwadniają natomiast organizm, przez co następuje przesuszenie skóry i utrata jej jędrności. 

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie