dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Wszystko, co musisz wiedzieć o opalaniu. Cz III

data dodania: 06.06.2012

Żeby cieszyć się ładną opalenizną i zachować zdrową skórę, stosowanie odpowiednich preparatów z filtrem czasem jest niewystarczające. Dowiedz się, jakich zasad musisz przestrzegać przebywając na słońcu.

bezpieczne opalanieAby uniknąć przykrych konsekwencji nadmiernych kąpieli słonecznych podczas pierwszego dnia opalania, nie powinno się przebywać na słońcu dłużej niż 15 minut. Ponadto, zwłaszcza między godziną dziesiątą a trzynastą należy wystrzegać się słońca, gdyż wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Co ciekawe, przebywając w cieniu pod parasolem czy drzewem, także można się poparzyć, ponieważ aż 80 procent promieni słonecznych odbija się od piasku i wody. Nie zapominajmy więc o kremie! Pływając niestety również nie unikniemy ataku promieni (zwłaszcza na ramionach i twarzy, które znajdują się ponad powierzchnią). Przed kąpielą należy posmarować ciało grubszą warstwą wodoodpornego kremu, a po wyjściu z wody ponowić aplikację.

Przed wyjściem na plażę powinno unikać się kosmetyków, zwłaszcza tych zawierających alkohol, gdyż mogą one powodować podrażnienia, natomiast dezodoranty, perfumy i kosmetyki kolorowe mogą spowodować przebarwienia skóry. Na kilka dni przed plażowaniem należy zrezygnować z kremów zawierających witaminy A i C oraz kwasy owocowe, które pod wpływem słońca mogą wywołać alergie lub poważniejsze podrażnienia skóry.

Równie istotny w słoneczne dni jest ubiór. Wbrew powszechnym nawykom, na urlopie częściej powinnyśmy się ubierać, niż rozbierać. Pamiętajmy o noszeniu cienkich ubrań z gęsto tkanych materiałów oraz o nakryciu głowy. Brak czapki czy kapelusza w upalne dni może stać się przyczyną udaru. Bardzo ważne są również okulary słoneczne. Muszą one posiadać odpowiednie filtry, w przeciwnym razie zamiast chronić oczy, będą im szkodzić.

Osoby stosujące leki, zanim wybiorą się na plażę, muszą zawsze zachować ostrożność. Pod wpływem słońca i niektórych leków może bowiem pojawić się niekorzystna reakcja skórna. Zazwyczaj jest to zaczerwienienie, wysypka, przebarwienie lub stan zapalny. Jeśli musisz brać któryś z poniższych leków, bezwzględnie unikaj słońca i używaj wysokich filtrów ochronnych. Preparaty fotouczulające to m.in.: sulfonamidy (Biseptol), niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen), środki moczopędne, obniżające cholesterol, antybiotyki z grupy tetracyklin, niektóre leki przeciwpadaczkowe, niektóre środki przeciwdepresyjne, uspokajające, niektóre przeciwcukrzycowe i hormonalne, np. tabletki antykoncepcyjne, przeciwwymiotne, przeciwgrzybiczne (zwłaszcza maści) oraz pochodne retinoidów.

Szczególnego zabezpieczenia przed słońcem wymaga delikatna skóra dziecka. Nie pozwól, by maluch uległ bolesnemu poparzeniu. Do ochrony przed promieniami nie wystarczy czapka z daszkiem i koszulka na ramiona. Chroń jego ciało kremem z wysokim filtrem przygotowanym specjalnie z myślą o dzieciach, a po opalaniu używaj nawilżających balsamów oraz łagodzących preparatów na bazie aloesu.  Pamiętaj, że na czerniaka może zachorować nawet kilkuletni maluch, a rozwój choroby zdarza się częściej u osób, które w dzieciństwie przeszły silne oparzenie słoneczne.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie