dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Wszystko, co musisz wiedzieć o opalaniu. Cz I

data dodania: 04.06.2012

Chociaż opalenizna jest dla wielu z nas oznaką udanych wakacji i symbolem piękna, nie zapominajmy, że promieniowanie słoneczne naraża ją na niebezpieczeństwo. Czy można pogodzić przyjemność opalania z prawidłową ochroną skóry?

bezpieczne opalaniePrzebywanie na słońcu to dla naszego organizmu nie tylko okazja do uzyskania pięknej opalenizny. Na skutek promieniowania ultrafioletowego w naszej skórze powstaje witamina D, która jest podstawowym budulcem kości. Wystarczy wystawić niewielką powierzchnię skóry przez 20–30 minut dziennie na światło by zapobiec niedoborom. Ekspozycja na działanie słońca działa ponadto korzystnie na układ nerwowy - promienie wzmagają wydzielanie serotoniny odpowiedzialnej za dobry nastrój i chroniącej przed depresją. Jednak aby plażowanie było przyjemne i bezpieczne, trzeba odpowiednio się przygotować. Nie ma nic gorszego dla bladej skóry niż pobyt na ostrym słońcu. Grozi jej nie tylko poparzenie i szybsze starzenie się, ale również ryzyko rozwoju czerniaka, czyli najgroźniejszego raka skóry. Pamiętajmy zatem - nie wolno wychodzić na słońce, bez odpowiedniej ochrony. Pomogą nam w tym filtry (SPF) zawarte w środkach do opalania. Biorąc pod uwagę barwę skóry, oczu i włosów możemy samodzielnie określić swój fototyp i dobrać krem do opalania z odpowiednim filtrem.

Przed promieniami UV najskuteczniej chronią gęste białe kremy o najwyższych faktorach, które pozostawiają na skórze widoczną powłokę. Popularne olejki mają tak niskie filtry, że właściwie w ogóle nie chronią skóry, nawet u osób o śniadej karnacji. Kosmetyk  na słońce musi zawierać zarówno filtry UVB, jak i UVA.

Wśród Polek najbardziej powszechne fototypy to:

Fototyp I – typ celtycki
Charakteryzuje się bardzo jasną skórą, piegami, rudymi włosami, niebieskimi lub zielonymi oczami. Nawet krótkie opalanie wywołuje oparzenie, dlatego lepiej unikać przebywania bezpośrednio na słońcu. Ochrona przeciwsłoneczna dla tego typu: SPF 50+.

Fototyp II – typ północnoeuropejski 
Charakteryzuje się jasną skórą, jasnymi włosami, jasnymi oczami (błękitne, zielone, szare). Po opalaniu skóra jest zaczerwieniona, czasami oparzona. Ochrona: SPF od 25 do 30.

Fototyp III – środkowoeuropejski 
Cechy tego typu to normalny kolor skóry (ani szczególnie jasny, ani szczególnie ciemny), włosy brązowe (szatynka), oczy piwne, brązowe lub niebieskie. Zazwyczaj skóra szybko się opala, rzadko dochodzi do poparzeń. Ochrona:  SPF 10 do SPF 15.

Fototyp IV – południowoeuropejski 
Ciemna, oliwkowa karnacja oraz ciemne włosy i oczy to cechy charakterystyczne. Skóra  dobrze chroni się przed poparzeniem, warto pomóc jej dodatkowo kosmetykami z SPF 8-10.  

Niezależnie jednak od naszego fototypu, wybierając się na plażę, przyda się tzw. bloker słoneczny SPF 50+. Dzięki niemu miejsca szczególnie narażone na działanie słońca, czyli nos, płatki uszu, usta i delikatna skóra pod oczami nie ulegną poparzeniom. Co istotne,  stosowanie kremów z wysokimi faktorami nie oznacza, że możemy wydłużyć czas przebywania na słońcu. W podróż do krajów południowych należy zabrać krem z filtrem większej mocy, niż ten, którego używamy zwykle.


Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie