dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Woda w ciąży – ile i dlaczego tak dużo

data dodania: 20.02.2013

Dzienna podaż wody dla zdrowej i aktywnej fizycznie osoby wynosi około 2,5 litra (około 1 ml na 1 kcal spalanej energii). Wielkość ta zmienia się jednak wraz z wiekiem, płcią, dietą, klimatem czy stanem zdrowia. W ciąży rośnie ona o około 300 ml, a w czasie karmienia nawet o 600-800 ml. Dlatego przyjmuje się, że kobieta ciężarna powinna przyjmować około trzech litrów wody dziennie, a w czasie karmienia piersią - około 3,8 litra.

Woda w ciąży – ile i dlaczego tak dużoWłaściwa podaż wody w diecie jest niezbędna do utrzymania homeostazy (równowagi) w organizmie kobiety oraz prawidłowego rozwoju płodu. Służy ona także do produkcji płynu owodniowego.

 

W chwili, kiedy kobieta przyjmuje zbyt małą ilość płynów, organizm aby skompensować sobie niedobór wody zmniejsza napływ krwi do tkanek płodu oraz ogranicza ilość wydalanego moczu. Może to prowadzić w konsekwencji do małowodzia, a co za tym idzie – do deformacji płodu.

 

Odpowiednia ilość wypijanej wody może pomóc w walce z dolegliwościami takimi jak:

 

  • nudności i wymioty,
  • zaparcia,
  • suchość skóry,
  • infekcje dolnego odcinka dróg moczowych.

 

Ważne jest, aby płyny przyjmować powoli i w małych porcjach, aby ich niedobór był uzupełniany stopniowo. Kiedy temperatura otoczenia jest wyższa, automatycznie ilość spożywanej wody powinna być większa. Optymalna jej temperatura powinna wynosić około 15ºC.

 

Najbardziej polecaną ciężarnym wodą jest woda źródlana. Jest ona wolna od zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do wody z kranu. Idealna woda powinna być niskozmineralizowana, bogata w jony magnezu i wapnia oraz charakteryzować się niską zawartością sodu. Wody wysokozmineralizowane powinny być spożywane ostrożnie, w małych dawkach.

 

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie