dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Wizyta u dietetyka – czego się spodziewać

data dodania: 18.01.2013

Bardzo często zdarza się, że praca dietetyka jest niedoceniana. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że bez odpowiedniego postępowania dietetycznego terapie farmakologiczne mogą być nie do końca skuteczne. Dlatego dietetyk, zaraz po lekarzu, spełnia bardzo ważną rolę w leczeniu wielu schorzeń.

Wizyta u dietetyka – czego się spodziewaćOsoby cierpiące na zaburzenia odżywiania powinny udać się do dietetyka, który w fachowy sposób oceni ich stan zarówno somatyczny jak i psychiczny. Taka wiedza jest niezbędna, aby dietetyk prawidłowo zrozumiał problemy pacjenta. Pacjenci bardzo często uważają wizytę u dietetyką za zbędną, ponieważ sami posiadają dość szeroką wiedzę na temat diet, zwłaszcza tych ułatwiających redukcję wagi. Uważają oni, że ich problem nie istnieje lub sami mogą sobie pomóc.

Podstawowe obowiązki dietetyka podczas prowadzenia pacjenta to:

  • przeprowadzenie oceny stanu odżywienia

  • ułożenie i modyfikacje planu żywieniowego

  • korygowanie błędów popełnianych przez pacjenta

  • udzielanie pacjentowi wszelkich informacji dietetycznych

  • edukacja rodziców i opiekunów dzieci które zmagają się z zaburzeniami odżywiania

Aby móc prawidłowo wypełnić te zadania, dietetyk powinien wypytać pacjenta między innymi o ilość spożywanych dziennie posiłków, ich regularność, gramaturę, kaloryczność, aktywność fizyczną czy dzienną podaż płynów. Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inny. Nie wszyscy mogą jeść te same produkty. Dlatego konieczne jest uzyskanie od pacjenta informacji o przebytych chorobach (nie tylko ze strony układu pokarmowego), przebytych zabiegach chirurgicznych, alergiach, stosowanych lekach i suplementy diety. Konieczny jest także pomiar BMI (ang. Body Mass Index), którego dokonuje się za pomocą specjalistycznej wagi.

Po rozmowie z pacjentem i analizie dostarczonych przez niego wyników badań, dietetyk powinien przedstawić pacjentowi swój punkt widzenia i swoją diagnozę. Powinien szczegółowo wyjaśnić na czym polega problem i na czym polegać będzie leczenie.

Osoby otyłe cierpią często na szereg innych dolegliwości towarzyszących otyłości, takich jak na przykład:

  • cukrzyca

  • nowotwory

  • miażdżyca

  • nadciśnienie tętnicze

  • choroby układu kostno-stawowego

Redukcja masy ciała prowadzi często do spowolnienia lub zahamowania postępu choroby. Pozwala też na zmniejszenie dawki podawanych leków i przede wszystkim poprawia samopoczucie.

Z czego mogą wynikać ewentualne niepowodzenia w terapii dietetycznej? Najczęstszą przyczynę stanowią niestety sami pacjenci. A mianowicie ich przekłamania w wywiadzie dietetycznym. Kolejną przyczynę stanowi nieprzestrzeganie diety. Pacjenci sięgają po produkty zakazane, a podczas wizyty zapewniają o rygorystycznym stosowaniu diety. Dlatego dietetyk musi umieć czytać między wierszami. Kiedy istnieją podstawy do wnioskowania, że pacjent nie jest do końca szczery (na przykład brak spadku masy ciała, a nawet przytycie; dalsze chudnięcie zamiast przybierania na wadze) dietetyk powinien jeszcze raz dokładnie przedstawić korzyści płynące ze stosowania się do jego zaleceń, tak aby dodatkowo zmotywować pacjenta. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do stosowania diety może być ustalenie przez dietetyka, z jakich produktów pacjent nie jest w stanie zrezygnować i stworzenie listy zdrowszych, bardziej wskazanych zamienników.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie