dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Witaminy cz. III – witamina K

data dodania: 26.11.2012

Witamina K odkryta została w 1929 roku. Spełnia ona szereg niezwykle ważnych funkcji w naszym organizmie. Norma dziennego spożycia dla kobiet to 55 μg, a dla mężczyzn 65μg.

Witaminy cz. III – witamina KPrzede wszystkim witamina K bierze udział w mineralizacji i ogólnej regulacji metabolizmu tkanki kostnej. Zabezpiecza tkanki miękkie przed zwapnieniem oraz ułatwia wzrost kośćca. Jest niezbędna w procesie syntezy białek znajdujących się w kościach. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne i przeciwnowotworowe.

W jakich produktach należy jej szukać? Przedstawiamy listę rekomendowanych pokarmów:

  • szpinak

  • sałata

  • brukselka

  • zielona herbata

  • kapusta

  • kalafior

  • wątroba wołowa

Wchłanialność witaminy K ze spożytych przez nas warzyw waha się w przedziale 30-70%. Ponadto witamina ta jest odporna na ogrzewanie i dłuższe przechowywanie produktów spożywczych.

Witamina K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego polecamy dodatek oliwy z oliwek do przygotowanej porcji warzyw, aby zapobiec niedoborom. Niedobory zdarzają się jednak niezwykle rzadko. Osobami w grupie ryzyka są noworodki, osoby starsze, alkoholicy oraz niemowlęta karmione jedynie piersią. Skutkami niedoboru są zaburzenia wydzielania żółci, a w związku z tym i zaburzenia wchłaniania tłuszczów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, marskość wątroby, celiakia oraz nowotwory.

Człowiek pokrywa swoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę K w około 50% z diety, natomiast resztę czerpie z syntezy bakteryjnej, która ma miejsce w jelitach. Hiperwitaminoza nie jest szkodliwa. Dzienna zalecana dawka jest znacznie niższa niż dawka jaką dostarczamy do organizmu w postaci pożywienia.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie