Witamina C, inaczej kwas askorbowy skraca czas trwania przeziębienia i grypy. Dzieje się tak, ponieważ aktywizuje ona działanie komórek układu odpornościowego (fagocytów) do walki z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Naukowcy zaobserwowali również zależność między poziomem witaminy C w organizmie a częstotliwością zapadania na choroby nowotworowe. Wykazano, że im niższy poziom kwasu askorbowego, tym większe ryzyko pojawienia się nowotworu. Właściwości te można wytłumaczyć antyoksydacyjnym działaniem, a więc ochroną całego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Uaktywnia ona również procesy wychwytywania i unieczynnienia komórek zmienionych nowotworowo.
Prawidłowa kondycja skóry zależy w dużej mierze od witaminy C, która aktywnie uczestniczy w produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest elastyczna i napięta. Jako przeciwutleniacz spowalnia procesy starzenia się skóry, dzięki czemu opóźnia pojawienie się zmarszczek. Ponadto, przyspiesza regenerację uszkodzeń, przyspiesza gojenie się ran i krwawych wybroczyn.
Kwas askorbowy wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, chrząstek, dziąseł i kości. Jest to ważny składnik ułatwiający wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym, dzięki czemu uczestniczy pośrednio w syntezie czerwonych krwinek i zapobiega rozwojowi anemii.
Witamina C nie jest produkowana w organizmie człowieka, dlatego musi być stale dostarczana z pożywieniem. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi około 60 mg, przy czym należy pamiętać, ze człowiek nie ma zdolności magazynowania jego nadmiaru. Osoby palące, nadużywające alkoholu, narażone na stres oraz chorzy stosujący antybiotyki powinni spożywać nawet o 40% większe dawki witaminy C- około 90 mg.
Głównym źródłem tej cennej witaminy są owoce jagodowe (czarne porzeczki), warzywa kapustne, natka pietruszki, cytrusy, sok z dzikiej róży i aronii. W pokarmach pochodzenia zwierzęcego znajdują się minimalne ilości- przykładowo mleko krowie w 100 ml zawiera tylko 1 mg kwasu askorbowego.
Witamina C nie jest toksyczna, lecz przyjmowana w nadmiernych ilościach może wywoływać nudności, biegunkę, wymioty, wysypkę skórną a także powstawanie kamieni nerkowych.
Autor: Aleksandra Rak
Źródła: http://www.zdrowie.med.pl
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto