dawkowanie.pl

Strona główna 14 czerwca 2024 , imieniny : Walerego i Bazylego

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Wiosna w pełni – sezon na alergię Cz.II

data dodania: 27.05.2012

Jednym z podstawowych zaleceń profilaktycznych, którym kierują się alergicy jest unikanie kontaktu z alergenem. W przypadku uczulenia na wszechobecne pyłki traw jest to wyjątkowo trudne, a wręcz niemożliwe. Nie można bowiem zamknąć się w domu na całą wiosnę. Na szczęście w obecnej dobie istnieje wiele różnorodnych leków niwelujących uciążliwe objawy alergii.

alergiaCzasem, przy niezbyt silnych objawach, wystarczają środki przeciwalergiczne dostępne bez recepty. Przede wszystkim będą to leki z grupy antagonistów receptorów histaminowych H1, które blokują końcowy etap reakcji alergicznej, uniemożliwiając połączenie się uwolnionej histaminy z receptorem i wyzwolenie uczuleniowej reakcji. W aptece bez recepty dostępne są opakowania zawierające 7 lub 10 tabletek loratadyny, cetyryzyny i od niedawna feksofenadyny (Loratan, Zyrtec, CetAlergin, Allegra) - opakowania od 20 tabletek w górę wydawane są z przepisu lekarza. W przypadku alergii u dzieci można kupić w aptece bez recepty preparat z tej samej grupy terapeutycznej, zawierający 0,1-procentowy roztwór dimetyndenu (Otrivin Allergy).

Z leków niwelujących objawy alergii, o nieco innym mechanizmie działania, bardzo popularny jest preparat zawierający kromoglikan sodowy (Polcrom, Cromohexal) w postaci aerozolu do nosa lub kropli ocznych. Łagodzi on objawy alergicznego nieżytu nosa oraz zapalenia spojówek.

Pacjenci z katarem siennym mogą również skorzystać z licznych preparatów złożonych, zawierających substancje o działaniu przeciwalergicznym. Mogą to być np. krople do nosa (Betadrin)  złożone z dwóch składników czynnych: difenhydraminy (bloker histaminy) oraz nafazoliny, obkurczającej naczynia krwionośne śluzówki nosa. Podobnymi w działaniu lekami, zawierającymi dwa składniki czynne, są łączone preparaty pseudoefedryny, która sama w sobie obkurcza śluzówkę nosa i zatok, ułatwiając ich oczyszczanie, a jej działanie wspomaga też drugi przeciwalergiczny składnik, np. przeciwalergiczna triprolidyna (Acatar), deksbromfeniramina (Disophrol), cetyryzyna (Cirrus), loratadyna (Claritine Active)  feniramina (Fervex) i jej pochodne. 

W przypadku swędzenia skóry i  pokrzywki oprócz doustnych postaci leku można sięgnąć po dostępny bez recepty 0,5-procentowy krem z hydrokortyzonem. Można go stosować w przypadku świądu skóry we wszelkich postaciach zapalenia kontaktowego, zarówno tych o podłożu alergicznym, jak też tych o innej genezie. Warto przy tym pamiętać, że długotrwałe stosowanie hydrokortyzonu może spowodować zapalenie skóry, trudny w leczeniu trądzik, rozstępy, poszerzenie naczynek skórnych oraz przebarwienia.  Żele powszechnie stosowane w celu łagodzenia ukąszeń owadów (Fenistil), dzięki obecnych w nich związkach czynnych (dimetinden)  również działają przeciwświądowo i przeciwzapalnie.

Oprócz opisanych powyżej preparatów przydatne może okazać się kupno preparatów wapnia (zawierających jony Ca2+), łagodzących objawy stanu zapalnego wywołane podrażnieniem lub alergią.

 

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie