dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Wiosna w pełni – sezon na alergię Cz. I

data dodania: 24.05.2012

Wiosenna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale nie alergików. Silnie uczulające trawy pylą zwłaszcza w maju i w czerwcu, przez co nasilają się problemy zdrowotne osób chorujących na alergię. Jak sobie pomóc, aby słonecznych dni nie spędzać w domu?

alergiaAlergie potrafią uprzykrzyć życie nawet najbardziej silnym i cierpliwym osobom: swędzące pokrzywki, zatkany, cieknący nos, kichanie, łzawienie oczu dają w kość każdemu. Jak się okazuje katar sienny to nie tylko przykra, przemijająca z wraz latem dolegliwość.  Jest to choroba, która wymaga leczenia. Nieleczony katar sienny nie tylko może się nasilać (chory będzie alergicznie reagować na coraz więcej pyłków), ale nawet przejść w astmę.

Pacjent uskarżający się na sezonowe dolegliwości alergiczne w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do alergologa. Lekarz ten - niejednokrotnie już na podstawie samej tylko rozmowy z chorym - może stwierdzić, czy opisywane objawy rzeczywiście są związane z pyleniem roślin, czy też może są wynikiem zwykłego przeziębienia. Następnie, za pomocą odpowiednich testów ustala, jakie pyłki wywołują reakcję alergiczną. Obecnie stosuje się dwa typy testów: skórne i serologiczne. Te pierwsze polegają najczęściej na wstrzykiwaniu roztworu alergenów pod naskórek na plecach lub przedramieniu. Jeśli w nakłutym miejscu wystąpi obrzęk lub zaczerwienienie, oznacza to uczulenie. Drugie natomiast są o wiele mniej uciążliwe dla pacjenta, bardziej wiarygodne i całkowicie bezpieczne, gdyż nie dochodzi tutaj do kontaktu z alergenem, w związku z czym nie ma ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Po ustaleniu, które pyłki uczulają chorego, stosuje się szczepionki odczulające, mające nauczyć organizm tolerowania alergizujących substancji.  Są to roztwory różnych alergenów, jakie podaje się kilkakrotnie, w stopniowo zwiększanych dawkach, a kuracja taka powinna zakończyć się przed okresem pylenia. Warto zwrócić uwagę, że zbyt małe i za krótko podawane dawki alergenów nie poskutkują, a za duże mogą wywołać silną i niebezpieczną reakcję alergiczną – wstrząs anafilaktyczny, dlatego odczulanie może się odbywać tylko pod kontrolą specjalisty.

Poza odczulaniem pomocne mogą okazać się leki stosowane zarówno w astmie, jak i w alergii, które wydawane są z przepisu lekarza. W silnych reakcjach alergicznych lekarz może zalecić preparat zawierający glikokortykosterydy (np. budesonid, beklometazon lub flutykason), jak również substancje działające na receptory leukotrienowe (zafirlukast, montelukast) lub związki o działaniu beta-2-adrenergicznym (salbutamol, fenoterol, salmeterol),  które działają rozkurczowo na skurczone wskutek reakcji alergicznej mięśnie gładkie. Wszystkie te preparaty mają bardzo silne działanie ogólnoustrojowe, mogą powodować silne skutki uboczne, dlatego niezmiernie ważne jest, aby zażywać je tylko i wyłącznie z polecenia lekarza i stosować się do odpowiedniego dawkowania.

 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie