dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Ćwiczenia w ciąży

data dodania: 23.03.2012

Aktywnośc fizyczna w ciąży przygotuje Twoje ciało do porodu, poprawi Twoje samopoczucie, a także zapewni szybki powrót do ładnej sylwetki po urodzeniu dziecka. Dowiedz się, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie najlepsze!

ruch w ciążyRegularne, niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne poprawią krążenie krwi i co najważniejsze przygotują ciało do czekającego Cię wysiłku jakim jest poród. Ruch na świeżym powietrzu zapewni Tobie i dziecku zwiększony dopływ tlenu, ułatwi zasypianie i ureguluje apetyt.  Przed podjęciem aktywności fizycznej, skonsultuj się ze swoim ginekologiem i dowiedz się, czy nie ma dla Ciebie przeciwwskazań dotyczących ćwiczeń.

Nie wszystkie sporty są jednak przeznaczone dla kobiet ciężarnych. Powinnaś unikać dyscyplin o wysokim stopniu ryzyka uderzeń i wstrząsów, gdyż nie jest to zdrowe dla rozwijającego się dziecka. Odpuść sobie sporty walki, jazdę konną, tenis, kolarstwo, narciarstwo, łyżwiarstwo, a także wspinaczki górskie i typowy aerobik. Ze względu na przeciążenia stawów i znaczny wysiłek, bieganie w czasie ciąży nie jest również wskazane.

Do najbardziej polecanych i bezpiecznych dla kobiet w ciąży aktywności należą: spacery, gimnastyka, pływanie, joga, pilates, ćwiczenia na piłce, spokojna jazda na rowerze, a także umiarkowany taniec.

Pływać możesz nawet 2-3 razy w tygodniu, gdyż ćwiczenia w wodzie odciążają kręgosłup, łagodzą bóle mięśniowe, wzmacniają mięśnie, i co ważne - nie obciążają stawów.

Joga sprawia, że przyszła mama potrafi korzystać z technik oddechowych, co jest przydatne w trakcie porodu.

Bardzo przydatne dla kobiet ciężarnych są zajęcia oferowane przez kluby fitness, takie jak specjalna gimnastyka dla kobiet w ciąży lub ćwiczenia na piłce. Wzmocnią one Twoją kondycję oraz pomogą zachować piękną sylwetkę i przygotują do porodu.

Jeżeli jednak wiesz, że ćwiczenia fizyczne nie są dla Ciebie, postaraj się chociaż 3 razy w tygodniu spacerować. Spokojny marsz pozwoli Ci się dotlenić i wzmocnisz mięśnie nóg. Regularne spacery pomogą ci dodatkowo uniknąć zaparć i żylaków, które niestety są częstą dolegliwością kobiet w ciąży.

 Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie