Układ pokarmowy (łac. systema digestorium) – system połączonych funkcjonalnie narządów służących zapewnieniu dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości wodyi składników odżywczych.
Zatrucia pokarmowe szczególnie często zdarzają się na wakacjach podczas upałów, kiedy wysokie temperatury powodują szybsze mnożenie się bakterii. Objawy zatrucia pokarmowego to nudności, wymioty, biegunka oraz gorączka i dreszcze. Niestety, nie ma leków, które w błyskawiczny sposób zniwelują...
Błonnik powinien być elementem diety każdego, kto kieruje się zasadami zdrowego odżywiania. Warto pamiętać o produktach, które go zawierają, przy przyrządzaniu codziennych posiłków.
Specjaliści twierdzą, że w Polsce wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby, zarażonych jest nawet 700 tysięcy osób. Niestety, szacuje się, że aż 20 tysięcy chorych nie wie o toczącym się w ich organizmie procesie chorobowym. Opinie na temat wirusowego zapalenia wątroby są bardzo...
Jeśli także cierpisz na zgagę, która wyjątkowo uporczywie potrafi zaburzyć Twój sen i obudzić Cię w środku nocy, to nieuchronny znak, że czas zmienić swoją dietę.
Niestety zatrucie pokarmowe nie należy do najprzyjemniejszych dolegliwości - zwłaszcza, że wymaga pozostania w domowych pieleszach. Zapobiegać zatruciom pokarmowym można na wiele sposobów.
Pałeczki Salmonelli to wewnątrzkomórkowe bakterie, które bytują w komórkach zarażonego organizmu. Wywołują zapalenie jelita cienkiego oraz grubego. Są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zatruć pokarmowych w Polsce.
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka, który pełni szereg istotnych funkcji w układzie pokarmowym i wydalniczym. Zbyt obfite, ciężkostrawne posiłki, nadużywanie alkoholu a także przewlekłe stosowanie leków nadmiernie obciążają wątrobę, co może skutkować jej uszkodzeniem.
W wątrobie zachodzą najważniejsze przemiany metaboliczne w organizmie, dlatego narząd ten należy objąć szczególną opieką - wystrzegać się alkoholu, tłustych potraw i nadużywania leków.
Nieprawidłowa dieta często prowadzi do przeciążenia układu pokarmowego, który daje o sobie znać w postaci różnych uciążliwych objawów. Na szczęście z niestrawnością można sobie poradzić samodzielnie.
Galaktozemia jest chorobą genetyczną, polegającą na niemożliwości przekształcenia cukru galaktozy do glukozy przez organizm. Jest to uniemożliwione z powodu braku lub zbyt małej aktywności enzymu trawiącego galaktozę. Metabolity galaktozy, które nie mogą zostać przekształcone w glukozę gromadzą...
Helicobacter pylori to gram ujemna bakteria należąca do pałeczek. Odkryta została w 1875 roku jednak dopiero w latach 90-tych XX wieku dowiedziono jej szkodliwego działania na organizm człowieka. Za co w 2005 roku dwóch patologów Barry Marshall i Robin Warren otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie...
Zgaga jest dolegliwością, która objawia się pieczeniem i paleniem w przełyku, co jest spowodowane zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Czy istnieje skuteczna metoda na tę dolegliwość?
Nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest zgaga dotyka niemal każdego człowieka. Warto dowiedzieć się jak jej unikać, gdyż przewlekła zgaga może doprowadzić do licznych schorzeń.
Czy zdarza się, że po posiłku boli cię brzuch, cierpisz na wzdęcia i zgagę? A może dokuczają ci ciągłe zaparcia? Idź do lekarza – być może dolegliwości wynikają z choroby wrzodowej, którą można skutecznie leczyć.
Choroba wrzodowa, czyli uszkodzenia śluzówki żołądka lub dwunastnicy, to problem ponad 50 procent ludzi dorosłych. Dowiedz się, jak leczyć tę dolegliwość.
Nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, pospiech, stres, niektóre leki – te wszystkie czynniki mogą wpływać na pojawienie się problemów ze zbyt małą liczbą wypróżnień.