dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dział Układ pokarmowy

Układ pokarmowy (łac. systema digestorium) – system połączonych funkcjonalnie narządów służących zapewnieniu dostarczania organizmowi odpowiedniej ilości wodyi składników odżywczych.

Źródło: Wikipedia


Artykuły w dziale Układ pokarmowy

Zatrucia pokarmowe szczególnie często zdarzają się na wakacjach podczas upałów, kiedy wysokie temperatury powodują szybsze mnożenie się bakterii. Objawy zatrucia pokarmowego to nudności, wymioty, biegunka oraz gorączka i dreszcze. Niestety, nie ma leków, które w błyskawiczny sposób zniwelują...

czytaj dalej »

Błonnik powinien być elementem diety każdego, kto kieruje się zasadami zdrowego odżywiania. Warto pamiętać o produktach, które go zawierają, przy przyrządzaniu codziennych posiłków.

czytaj dalej »

Specjaliści twierdzą, że w Polsce wirusem HCV, wywołującym wirusowe zapalenie wątroby, zarażonych jest nawet 700 tysięcy osób. Niestety, szacuje się, że aż 20 tysięcy chorych nie wie o toczącym się w ich organizmie procesie chorobowym. Opinie na temat wirusowego zapalenia wątroby są bardzo...

czytaj dalej »

Jeśli także cierpisz na zgagę, która wyjątkowo uporczywie potrafi zaburzyć Twój sen i obudzić Cię w środku nocy, to nieuchronny znak, że czas zmienić swoją dietę.

czytaj dalej »

Niestety zatrucie pokarmowe nie należy do najprzyjemniejszych dolegliwości - zwłaszcza, że wymaga pozostania w domowych pieleszach. Zapobiegać zatruciom pokarmowym można na wiele sposobów.

czytaj dalej »

Pałeczki Salmonelli to wewnątrzkomórkowe bakterie, które bytują w komórkach zarażonego organizmu. Wywołują zapalenie jelita cienkiego oraz grubego. Są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zatruć pokarmowych w Polsce.

czytaj dalej »

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka, który pełni szereg istotnych funkcji w układzie pokarmowym i wydalniczym. Zbyt obfite, ciężkostrawne posiłki, nadużywanie alkoholu a także przewlekłe stosowanie leków nadmiernie obciążają wątrobę, co może skutkować jej uszkodzeniem.

czytaj dalej »

W wątrobie zachodzą najważniejsze przemiany metaboliczne w organizmie, dlatego narząd ten należy objąć szczególną opieką - wystrzegać się alkoholu, tłustych potraw i nadużywania leków.

czytaj dalej »

Nieprawidłowa dieta często prowadzi do przeciążenia układu pokarmowego, który daje o sobie znać w postaci różnych uciążliwych objawów. Na szczęście z niestrawnością można sobie poradzić samodzielnie.

czytaj dalej »

Galaktozemia jest chorobą genetyczną, polegającą na niemożliwości przekształcenia cukru galaktozy do glukozy przez organizm. Jest to uniemożliwione z powodu braku lub zbyt małej aktywności enzymu trawiącego galaktozę. Metabolity galaktozy, które nie mogą zostać przekształcone w glukozę gromadzą...

czytaj dalej »

Helicobacter pylori to gram ujemna bakteria należąca do pałeczek. Odkryta została w 1875 roku jednak dopiero w latach 90-tych XX wieku dowiedziono jej szkodliwego działania na organizm człowieka. Za co w 2005 roku dwóch patologów Barry Marshall i Robin Warren otrzymało Nagrodę Nobla w dziedzinie...

czytaj dalej »

Zgaga jest dolegliwością, która objawia się pieczeniem i paleniem w przełyku, co jest spowodowane zarzucaniem treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Czy istnieje skuteczna metoda na tę dolegliwość?

czytaj dalej »

Nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest zgaga dotyka niemal każdego człowieka. Warto dowiedzieć się jak jej unikać, gdyż przewlekła zgaga może doprowadzić do licznych schorzeń.

czytaj dalej »

Czy zdarza się, że po posiłku boli cię brzuch, cierpisz na wzdęcia i zgagę? A może dokuczają ci ciągłe zaparcia? Idź do lekarza – być może dolegliwości wynikają z choroby wrzodowej, którą można skutecznie leczyć.

czytaj dalej »

Choroba wrzodowa, czyli uszkodzenia śluzówki żołądka lub dwunastnicy, to problem ponad 50 procent ludzi dorosłych. Dowiedz się, jak leczyć tę dolegliwość.

czytaj dalej »

Nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów, pospiech, stres, niektóre leki – te wszystkie czynniki mogą wpływać na pojawienie się problemów ze zbyt małą liczbą wypróżnień.

czytaj dalej »

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie