dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Twardy problem - kamień nazębny

data dodania: 11.10.2012

Kamień nazębny to problem wciąż ignorowany przez wielu Polaków. Strach przed wizytą u stomatologa jest zupełnie niepotrzebny. Pamiętaj, że nie ma nic ważniejszego niż dbałość o własne zdrowie – a ignorowany kamień może być przyczyną zapalenia przyzębia, a nawet paradontozy.

kamień nazębnyŚwiatowa Organizacja Zdrowia zaleca dwukrotne usuwanie kamienia w ciągu roku. Tymczasem wielu pacjentów wciąż dziwi się, że trzeba to robić regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy gabinetowe czyszczenie zębów zaleci lekarz. Jednocześnie ocenia się, że 7 na 10 Polaków cierpi na choroby przyzębia. Ich bezpośrednią przyczyną jest zmineralizowana płytka nazębna, czyli kamień zalegający zarówno nad dziąsłem, jak i pod nim. To w nim znajduje się kilkaset gatunków bakterii, w tym chorobotwórczych. Odpowiadają one za szereg problemów zdrowotnych: od nieświeżego oddechu, przez próchnicę, aż po poważne choroby serca, nerek czy mózgu. Kamień stopniowo niszczy mocowanie zębów w tkankach przyzębia, prowadząc nawet do paradontozy.


Jak powstaje ta nieestetyczna dolegliwość? Po niedokładnym szczotkowaniu na zębach powstaje miękki, białożółty nalot, który przekształca się w płytkę nazębną. Ta stopniowo ulega mineralizacji, twardnieje i zmienia się w trudny do usunięcia kamień. Widać go przy krawędzi dziąseł i w zagłębieniach zębów. Wraz z nim pojawiają się bakterie, ponieważ płytka i kamień to dla nich doskonała pożywka. Powstawaniu osadu sprzyja dieta bogata w cukry i skrobię. Znaczenie mają również czynniki genetyczne, źle założone plomby czy chropowata powierzchnia zębów.


Kamień nazębny niestety powstaje również pod dziąsłami. Sprzyja mu utrzymujący się długotrwały stan zapalny dziąseł, ponieważ na skutek rozpulchnienia dziąseł płytka nazębna łatwiej wnika w rejon szyjki zębowej. Tam mineralizuje się i już jako twardy kamień nazębny, ze zdwojoną siłą odpycha dziąsła od zębów. Kamień tego typu ma kolor ciemnobrązowy i narasta w kierunku korzenia, przez co potęguje stan zapalny dziąseł oraz niszczy system utrzymujący zęby w zębodołach. Tak dochodzi do wszelkiego rodzaju paradontoz. Zanikają włókna mocujące korzenie zębów w kości szczęki, pojawia się ropny wysięk, a zęby stają się rozchwiane. Tak rozwija się paradontoza. Aby spowolnić jej rozwój zaleca się dwukrotnie w ciągu roku usuwać kamień nazębny w gabinecie dentystycznym. Zabieg usunięcia kamienia powinien trwać co najmniej godzinę, a optymalnie 2-2,5 godziny. Tylko perfekcyjnie gładkie zęby będą mniej podatne na ponowne gromadzenie się kamienia.  Obecnie możemy wybrać odpowiedni dla siebie zabieg usuwania kamienia nazębnego spośród poniższych:

- SKALING: profesjonalne rozbijanie i usuwanie twardych złogów kamienia za pomocą ultradźwięków. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest ciąża lub wszczepiony rozrusznik serca.
- PIASKOWANIE: usuwanie nalotów i osadów przy użyciu specjalnego piasku stomatologicznego i wody.

- POLEROWANIE: wygładzanie powierzchni szkliwa przy pomocy gumek, szczotek i past polerskich.
- Czyszczenie kieszonek zębowych: innowacyjne, przynoszące ogromną ulgę w bólu spowodowanym zapaleniem dziąseł i przyzębia, głębokie oczyszczanie powierzchni korzeni zębów przy pomocy ultradźwięków. Metoda ta jednocześnie odwrażliwia nadwrażliwe zęby.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie