dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Trądzik osób dorosłych

data dodania: 27.07.2012

Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Uważa się, że dotyczy 80% populacji w wieku między 12-30 rokiem życia.

trądzik osób dorosłychWystępuje z taką samą częstotliwością zarówno u kobiet jak i mężczyzn, chociaż chłopcy mają trądzik o bardziej nasilonej postaci. U 15% pacjentów trądzik ma ciężki przebieg, wymagający leczenia ogólnego. Szczyt zachorowań u kobiet przypada między 14-17, zaś u mężczyzn między 16-19 rokiem życia. W większości przypadków zmiany ustępują po 3-5 latach. W wieku 25-34 choruje jeszcze około 8% populacji, natomiast później – w wieku od 35 lat, problem ten dotyczy 3% populacji. Z tego powodu coraz częściej używa się określenia tzw. późnego trądziku lub trądziku dorosłych, występującego częściej u kobiet.

Odpowiedzialne za chorobę są czynniki genetyczne, hormonalne, prowadzące do łojotoku, przebiegającego z nadmiernym wytwarzaniem łoju oraz ze zmianami w jego składzie. U ujścia mieszków włosowych powstają mikrozaskórniki, a następnie zaskórniki. Dodatkowo mieszki włosowe kolonizują bakterie beztlenowe, co w konsekwencji prowadzi do powstania odczynu zapalnego.

Z problemem trądziku dorosłych najczęściej borykają się kobiety po 30 roku życia, które we wcześniejszym okresie praktycznie nie cierpiały na trądzik lub u których choroba miała łagodny przebieg. Ta odmiana trądziku pojawia się dopiero w wieku dorosłym, z czasowymi zaostrzeniami i poprawą. Wspólną cechą trądziku dorosłych jest oporność na leczenie. Standardowa pielęgnacja nie pomaga, a antybiotykoterapia jest skuteczna tylko podczas przyjmowania kuracji.

Przyczyny zmian skórnych są w tym przypadku bardziej złożone i nietypowe. Bardzo rzadko stwierdza się ogólnoustrojowe zaburzenia hormonalne, niekiedy występuje spadek poziomu estrogenów lub nadmiar prolaktyny. U chorych stwierdza się nadmierną aktywność 5-alfa- reduktazy, czyli enzymu przemieniającego testosteron w dihydrotestosteron. Ten ostatni nasila zmiany trądzikowe.

Inne podawane przyczyny to cykl miesiączkowy u kobiet - zaostrzenie zmian skórnych może dotyczyć 60-70% kobiet w okresie przedmiesiączkowym oraz, paradoksalnie, u niektórych kobiet - doustne tabletki antykoncepcyjne. Dodatkowymi czynnikami wywołującymi trądzik mogą być: zła dieta, stres, zaburzenia w układzie pokarmowym, nadwrażliwość na niektóre pokarmy lub alergie pokarmowe.

Zmiany skórne w przebiegu trądziku dorosłych lokalizują się najczęściej w dolnej części twarzy (broda, szyja, policzki). Trądzik ten nie ma charakteru rozsianej, czy ciężkiej postaci, ale przyjmuje postać przetrwale utrzymujących się, mało zaawansowanych zmian zapalnych, często na podłożu suchej skóry. Morfologicznie mają postać grudek zapalnych, krost, guzków, nacieków zapalnych lub cyst. W miarę trwania schorzenia, zmiany zapalne po ustąpieniu mogą pozostawić przebarwienia lub szpecące blizny zanikowe.

Trądzik dorosłych to przewlekła choroba, która wymaga długotrwałej terapii – przywrócenie równowagi biologicznej skóry i wyleczenie tego schorzenia trwa około roku.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie