dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Tajemnica kremów z filtrem

data dodania: 18.05.2013

Promieniowanie słoneczne zawiera w sobie trzy składowe. Pierwszą z nich jest promieniowanie UVA. Opala szybko i intensywnie, przyspieszając starzenie się skóry. Z kolei promieniowanie UVB opala wolniej, jednak jak wykazały badania przyczynia się do powstawania nowotworów skórnych. Ostatnia składowa, czyli promieniowanie UVC nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ jest wychwytywane przez atmosferę, otaczającą naszą planetę.

Tajemnica kremów z filtrem Dobry krem z filtrem powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Istnieje dwa rodzaje filtrów słonecznych:

  • Filtry mineralne – działają jak lustro, odbijając promieniowanie od skóry. Ich wadą jest intensywna biała barwa, utrzymująca się na powierzchni posmarowanego ciała.
  • Filtry chemiczne – absorbują promieniowanie, a jego energię zamieniają na energię termiczną w postaci wydzielającego się ciepła. Niestety w wyniku tego procesu skóra może się nadmiernie przesuszać.

Nie każdy krem chroni przed słońcem z jednakową mocą. Istnieją środki o różnych faktorach, począwszy od 2 skończywszy na 50. Filtr 2 absorbuje 50% promieniowania, 15 93,3% natomiast 50 98%. Wybór faktora powinien być uzależniony od typu naszej skóry. Jeżeli masz jasną karnację, opalasz się na czerwono stosuj krem z wysokim faktorem. Jeżeli masz cerę śniadą i dobrze znosisz działanie słońca możesz pozwolić sobie na zakup kremu o słabszej ochronie słonecznej.

Przed opalaniem nie zapomnij zabezpieczyć znamiona na skórze (pieprzyki). To bardzo ważne. Na rynku dostępne są specjalnie stworzone do tego preparaty z wysokimi faktorami. I pamiętaj, nawet jeżeli twój krem jest wodoodporny, aplikuj go po każdej kąpieli.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie