dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Szkodliwe związki chemiczne w kremach – czego unikać?

data dodania: 04.03.2013

Krem jest kosmetykiem, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie życia. Ma na celu nawilżyć naszą skórę, zredukować przebarwienia, trądzik, rozstępy lub zmarszczki. Czy jednak stosowanie wszystkich kremów bywa bezpieczne? Przedstawiamy listę szkodliwych składników chemicznych.

Szkodliwe związki chemiczne w kremach – czego unikać?Disodium EDTA:

W kosmetykach stosowany jest jako substancja stabilizująca. Zapobiega niepożądanym przemianom chemicznym w produktach. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe. Może wykazywać nawet działanie rakotwórcze! Preparaty które zawierają go w swoim składzie nie są wskazane w czasie ciąży i karmienia.

Parabeny:

Stosowane jako konserwanty, przedłużające przydatność kosmetyków do użycia. Mogą powodować alergiczne zmiany skórne, takie jak na przykład pokrzywka czy rumień. Wyjątkowo dobrze wchłaniają się w skórę, przedostając się do limfy rozprowadzane są po całym organizmie (szczególnie wrażliwe na wchłanianie strefy to: szyja, pachwiny, klatka piersiowa, okolice narządów płciowych). Poprzez swoje właściwości estrogenne mogą działań feminizująco na mężczyzn. Nie powinno się ich stosować w czasie ciąży i karmienia.

PEG (Poliethylen Glycol):

Stosowany jako emulgator. Działa zatykająco na pory skórne, co może prowadzić do powstawania wyprysków i stanów zapalnych. Podobnie jak poprzednie składniki, nie jest wskazany do stosowania w ciąży i w trakcie laktacji.

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate):

Syntetyczne detergenty obecne praktycznie we wszystkich rodzajach kosmetyków. Działają drażniąco na skórę, mogą powodować zapalenie spojówek w kontakcie tkanką wokół oczu. Po wchłonięciu są magazynowane w wątrobie, mogą uszkadzać układ nerwowy. Przez to, iż wykazują działanie obniżające stężenie estrogenów, mogą nasilać objawy menopauzy. Badania wykazały, że wcieranie ich w okolice piersi i narządów płciowych może powodować powstawanie nowotworów. Nie stosować w czasie ciąży i laktacji.

Kwasy AHA:

Stosowane w kosmetykach złuszczających naskórek. Jednak przy dłuższym stosowaniu stają się szkodliwe. Wysuszając naskórek, powodują stan zapalny i pękanie skóry. Zaburzają procesy wydzielania łoju i potu.

Fragrances:

Substancje zapachowe dodawane do kosmetyków. Producent nie musi dokładnie precyzować jakich substancji użył. Czasami są to bezpieczne związki pochodzenia naturalnego, jednak najczęściej są one silnie alergizujące. Dlatego najlepiej wybieraj produkty bez dodatku substancji zapachowych (na opakowaniu napis „fragrance free”).

Przedstawione przez nas substancje to najczęściej używane w przemyśle kosmetycznym szkodliwe związki chemiczne. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo stosowanych przez siebie preparatów, zawsze przed zakupem sprawdzaj ich skład i omijaj składniki z naszej listy szerokim łukiem! Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które są ich pozbawione.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie