dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Suplementy w ciąży

data dodania: 01.04.2012

Pamiętaj, że w trakcie ciąży zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest zwiększone - musisz przecież dbać nie tylko o siebie, ale i rozwijające się maleństwo. Dodatkowo ciąży często towarzyszą mdłości, wymioty a nawet zaburzenia łaknienia, warto więc sięgnąć po odpowiedni preparat! Dowiedz się, jakie elementy są szczególnie ważne w ciąży!

suplementy w ciążyNasze codzienne posiłki powinny obfitować w witaminy, gdyż niestety organizm sam nie potrafi ich wytworzyć. Pomimo, że ilościowe zapotrzebowanie na witaminy jest stosunkowo niewielkie, następstwa ich niedoboru mogą być znamienne w skutkach, szczególnie w okresie ciąży i laktacji.

Dobierając odpowiedni preparat, zadbaj, aby zawierał poniższe składniki:

Kwas foliowy: jest to najważniejszy składnik dla kobiety spodziewającej się dziecka. Jest on niezbędny w procesie krwiotwórczym, zaś jego niedobory w ciąży prowadzą do ciężkich zaburzeń rozwojowych  płodu (wady cewy nerwowej, rozszczep kręgosłupa i inne).  Kwas foliowy w dawce wynoszącej 400µm na dobę, rekomendowany jest wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, szczególnie zaś paniom planującym poczęcie dziecka i ciężarnym. 

Witamina D: jest niezbędna w procesie  przyswajania wapnia. Odpowiednia jej podaż jest szczególnie ważna w czasie ciąży, aby zapewnić prawidłowy rozwój kości płodu. Zapotrzebowanie na witaminę D w czasie ciąży wrasta aż o 100%. Deficyt tej witaminy wiąże się z krzywicą, zaburzeniami zrostu kostnego i szeregiem chorób metabolicznych. 

DHA (czyli kwas dokozaheksaenowy): jest to jeden z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega-3.  Składnik ten może wpłynąć na czas trwania ciąży i masę ciała dziecka, jest on także odpowiedzialny za prawidłowy rozwój siatkówki oka i mózgu. DHA obecny jest zwłaszcza w tłustych rybach morskich. Zgodnie z zaleceniami, kobieta ciężarna powinna przyjmować ok. 200 mg DHA dziennie,  jeżeli jednak jej dieta jest szczególnie uboga w ryby, dobowa dawka DHA wzrasta di 400 – 600 mg.

Żelazo: w ciąży szczególnie niebezpiecznym stanem jest anemia, dlatego tak ważnym składnikiem prawidłowej suplementacji jest żelazo, które jako składnik hemoglobiny odgrywa niebagatelną rolę w procesie tworzenia krwinek czerwonych.

Jod: odgrywa istotną rolę w regulacji przemiany materii i hormonów tarczycy. Niedobór tego składnika  w ciąży może wiązać się z większym odsetkiem porodów martwych, poronień i wad wrodzonych.

Ważne, aby stosowany przez Ciebie preparat zawierał również poniższe składniki:

Magnez, Wapń, Fosfor, Miedź, Mangan, Cynk, Witaminy z grupy B, Witaminę E oraz Witaminę C.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie