dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Suplementy diety – preparaty dla każdego?

data dodania: 11.01.2013

W dzisiejszych czasach tempo naszego życia nie zawsze pozwala nam na spożywanie zbilansowanych posiłków. Ponadto produkowana żywność jest coraz bardziej przetworzona i mniej wartościowa. Stąd biorą się niestety niedobory składników odżywczych. W celu szybkiego uzupełnienia braków sięgamy po wygodne preparaty, dostępne bez recepty, zwane suplementami diety.

Suplementy diety – preparaty dla każdego?Czym one tak naprawdę są i czym różnią się od leków dostępnych tylko w aptekach? Po pierwsze wydawane są bez recepty. Ich zadaniem jest uzupełnienie prawidłowo zróżnicowanej diety. Zaś produkt leczniczy ma na celu zapobieganie lub leczenie stanu chorobowego. Musi on posiadać określoną „moc”, którą producent ma obowiązek podać jako zawartość substancji czynnych w jednej dawce preparatu w przeliczeniu na objętość lub masę ciała.

Zarówno w leku jak i w suplemencie diety mogą być zawarte te same substancje. Jednak środki te różnić się będą stężeniem, a w związku z tym i działaniem na organizm. Suplementy diety mogą stanowić źródło witamin, minerałów i składników odżywczych, natomiast nie mogą posiadać właściwości leczniczych.

Kto może je stosować, a kto powinien się ich wystrzegać? Otóż przede wszystkim suplementów diety nie należy podawać dzieciom. Trzeba starać się zapewnić im wystarczającą podaż niezbędnych składników w diecie. Wyjątek stanowią stany po antybiotykoteriapii i rekonwalescencja.

Suplementacja polecana jest osobom starszym. W pewnym wieku tempo przemian metabolicznych maleje. Maleje też apetyt, co może przyczynić się do powstawania niedoborów pokarmowych. Pamiętaj jednak, jeżeli zażywasz inne leki, nie stosuj suplementacji na własną rękę. Wprowadzenie nowych preparatów konsultuj ze swoim lekarzem!

Suplementy diety dostępne są pod wieloma różnymi postaciami, począwszy od tabletek przez syropy, proszki, kapsułki po drażetki. Na etykiecie powinna znajdować się informacja o składzie produktu, jego wartości odżywczej oraz stopniu realizacji dziennego zapotrzebowania na składniki w nim zawarte.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie