Kwas foliowy:
Jego niedobór w czasie ciąży jest główną przyczyną wad cewy nerwowej płodu. Powstają one bardzo wcześnie, na przełomie trzeciego i czwartego tygodnia ciąży, czyli wtedy kiedy kobieta jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Dlatego kwas foliowy należy zażywać przed zajściem w ciążę, wtedy kiedy jest ona dopiero planowana (0,4 mg dziennie). U kobiet w ciąży, zapotrzebowanie na tę witaminę wzrasta aż czterokrotnie, a przeprowadzone badania udowodniły, że dieta pokrywa tylko 50 % dziennej zalecanej dawki.
Witamina D:
Niedobór tej witaminy w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, rzucawki i bakteryjnego zapalenia pochwy. U noworodków może dość do nieprawidłowej budowy tkanki kostnej. Suplementacja zalecana jest od II trymestru w dawce 800-1000 jednostek na dobę.
Witamina C:
Zalecana jedynie kobietom, u których występuje ryzyko jej niedoboru (ciąża wielopłodowa, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze). Dzienna dawka powinna wynosić 80 mg.
Witamina E:
Jej niedobór w ciąży może powodować większe ryzyko poronienia, stanu przedrzucawkowego, zaburzeń rozwoju płodu czy krwotoków wewnątrzczaszkowych. Dzienne zapotrzebowanie w ciąży wynosi 15-19 mg.
Witamina B6:
Niedobór tej witaminy prowadzi do zapalenia błon śluzowych, objawów neuropatii i napadów padaczkowych. Dzienne zapotrzebowanie w ciąży wzrasta do 2 mg.
Jednak nie wszystkie witaminy są wskazane jako suplementacja. Przeciwwskazana jest suplementacja witaminy A - jej przedawkowanie może bowiem powodować wodogłowie płodu, małogłowie, wady twarzoczaszki i wady układu krążenia! Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie w 100 % pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.
Autor: Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto