dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Suplementacja witamin dla kobiet w ciąży

data dodania: 21.02.2013

Prawidłowa i zbilansowana dieta jest kluczem do zdrowia zarówno kobiety w ciąży jak i płodu. Odpowiednia podaż witamin i innych składników pokarmowych powinna zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Nie istnieją naukowe dowody potwierdzające konieczność stosowania sztucznej suplementacji witaminowej w czasie ciąży. Jednak w tym stanie znacznie wzrasta zapotrzebowanie na większość witamin i składników mineralnych. Dlatego stosowanie preparatów wielowitaminowych uznano za zasadne, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży. Do zalecanych witamin należą:

Suplementacja witamin dla kobiet w ciążyKwas foliowy:

 

Jego niedobór w czasie ciąży jest główną przyczyną wad cewy nerwowej płodu. Powstają one bardzo wcześnie, na przełomie trzeciego i czwartego tygodnia ciąży, czyli wtedy kiedy kobieta jeszcze nie wie, że spodziewa się dziecka. Dlatego kwas foliowy należy zażywać przed zajściem w ciążę, wtedy kiedy jest ona dopiero planowana (0,4 mg dziennie). U kobiet w ciąży, zapotrzebowanie na tę witaminę wzrasta aż czterokrotnie, a przeprowadzone badania udowodniły, że dieta pokrywa tylko 50 % dziennej zalecanej dawki.

 

Witamina D:

 

Niedobór tej witaminy w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, rzucawki i bakteryjnego zapalenia pochwy. U noworodków może dość do nieprawidłowej budowy tkanki kostnej. Suplementacja zalecana jest od II trymestru w dawce 800-1000 jednostek na dobę.

 

Witamina C:

 

Zalecana jedynie kobietom, u których występuje ryzyko jej niedoboru (ciąża wielopłodowa, cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze). Dzienna dawka powinna wynosić 80 mg.

 

Witamina E:

 

Jej niedobór w ciąży może powodować większe ryzyko poronienia, stanu przedrzucawkowego, zaburzeń rozwoju płodu czy krwotoków wewnątrzczaszkowych. Dzienne zapotrzebowanie w ciąży wynosi 15-19 mg.

 

Witamina B6:

 

Niedobór tej witaminy prowadzi do zapalenia błon śluzowych, objawów neuropatii i napadów padaczkowych. Dzienne zapotrzebowanie w ciąży wzrasta do 2 mg.

 

Jednak nie wszystkie witaminy są wskazane jako suplementacja. Przeciwwskazana jest suplementacja witaminy A - jej przedawkowanie może bowiem powodować wodogłowie płodu, małogłowie, wady twarzoczaszki i wady układu krążenia! Odpowiednio zbilansowana dieta jest w stanie w 100 % pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę.

 

Autor: Katarzyna Sawczyk

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie