dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Spowolnij proces starzenia się skóry! Cz. II

data dodania: 02.08.2012

Starzenie się skóry to proces nieuchronny, związany z postępującym wraz z wiekiem starzeniem się całego organizmu. W przeciwieństwie do innych organów, zmiany w skórze widoczne są dopiero po wielu latach. Dowiedz się, w jaki sposób ograniczyć i spowolnić efekty upływającego czasu.

starzenie się skóryFotoochrona - to jeden z najistotniejszych czynników spowalniających proces starzenia się skóry. Korzystając z kąpieli słonecznych, chcemy aby nasza skóra nabrała oczekiwanego kolorytu. Często jednak zapominamy, jak szkodliwe jest działanie promieniowania UVA i UVB. Pierwsze powoduje powstawanie poparzeń słonecznych oraz mutacje w obrębie DNA komórkowego, inicjując rozwój nowotworów. Drugie, wnikając głębiej, bo aż do skóry właściwej, przyspiesza fotostarzenie. Początkowe objawy , wynikające z nadmiernej ekspozycji na słońce, pojawiają się ok. 40 roku życia i są to: głębokie zmarszczki i bruzdy, utrata jędrności i elastyczności, pogrubienie skóry, utrata blasku, szaro-żółty koloryt, szorstkość i nierówna pigmentacja. Chcąc spowolnić proces fotostarzenia, pamiętaj o kilku zasadach. Unikaj ekspozycji na słońce między godziną 9.00 a 16.00.  Używaj odpowiednich kosmetyków z filtrem, dostosowanych do twojego fototypu, noś odpowiednią odzież, kapelusz i okulary (patrz: http://dawkowanie.pl/artykul/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-opalaniu.-cz-i/264).

Odpowiednia pielęgnacja skóry. Systematyczna pielęgnacja skóry jest dodatkowym czynnikiem opóźniającym proces jej starzenia. Twarz należy oczyszczać codziennie - rano i wieczorem - za pomocą łagodnego płynu do zmywania, a także stosować kremy pielęgnacyjne, maseczki i peelingi, odpowiednio dobrane do typu skóry (wrażliwa, odwodniona, tłusta, mieszana sucha, atopowa, z przebarwieniami). Tylko prawidłowo dobrane dermokosmetyki,  gwarantują pożądane efekty, w postaci promiennej i wypoczętej, młodo wyglądającej skóry.

Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem, jest przestrzeganie odpowiednich zaleceń żywieniowych. Dieta bogata w antyoksydanty poprawia stan skóry, a dodatkowo wzmacnia włosy i paznokcie. Przeciwutleniacze, które występują w niektórych produktach żywnościowych, zmniejszają również ryzyko wystąpienia wielu chorób np. cukrzycy, nowotworów, schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Najważniejsze antyoksydanty, powszechnie występujące w produktach spożywczych, o których nie możesz zapomnieć to:

- witamina A (mięso, wątróbka, produkty mleczne, marchew, morele, szpinak)
- witamina C (owoce cytrusowe, pietruszka) patrz: http://dawkowanie.pl/artykul/witamina-c-rodlem-zdrowia/179
- witamina E (oleje roślinne, orzechy)
- selen, cynk (pełnoziarniste pieczywo, ryby)
- polifenole (kawa, zielona herbata, wina, owoce i warzywa)
- likopeny (melon, pomidory)
- karotenoidy (żółte oraz czerwone owoce, marchew, morele)


Pamiętaj, że nałóg alkoholowy czy tytoniowy, oprócz zwiększania ryzyka rozwoju wielu chorób, przyspiesza starzenie się skóry.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie