Starzenie się skóry związane jest ze zmianami, jakie powstają nie tylko w naskórku, ale i w skórze właściwej. Keratynocyty (podstawowe komórki budujące naskórek) namnażają się wolniej, utrudniona jest wymiana skórno-naskórkowa, przez co do powierzchniowej warstwy skóry dociera mniej składników odżywczych i trudniej jest o regenerację komórek. Kolejno następuje wiele zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu poszczególnych warstw naskórka: przerasta warstwa rogowa (stając się nawet czterokrotnie grubszą) zaś warstwy ziarnista i kolczysta powoli zanikają. Jednym z pierwszych objawów starzenia jest suchość, spowodowana utratą zdolności do wiązania wody i zatrzymywania jej w naskórku. Zmniejsza się także grubość skóry i tkanki podskórnej, spłaszczeniu ulega warstwa brodawkowata skóry właściwej. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, przez co pojawiają się ubytki w płaszczu hydro-lipidowym skóry. Powstają drobne zmarszczki wokół kącików oczu i ust, przekształcające się następnie w głębokie bruzdy. Wszystkie te procesy są nieodwracalne i nieuchronne, jednak właściwym postępowaniem możemy je opóźnić.
W poszczególnych przedziałach wiekowych obserwuje się pewne charakterystyczne zmiany na twarzy, będące wynikiem nieubłaganie płynącego czasu:
- w wieku 30 lat: nadmiar skóry powiek górnych (opadanie powiek górnych), "kurze łapki" w bocznych kątach oka,
- w wieku 40 lat: wyraźnie zaznaczone fałdy nosowo - wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust), poprzeczne zmarszczki czoła i zmarszczki marsowe (pionowe międzybrwiowe),
- w wieku 50 lat: opadanie końca nosa, mniej wyraźnie zaznaczona linia żuchwy, zmarszczki szyi, widoczne poziome pasma mięśnia szerokiego szyi, opadanie bocznych części policzków,
- w wieku 60 lat, 70 lat, 80 lat: ścieńczenie skóry oraz zanik tkanki podskórnej, przyczyniający się do wyraźnych zmarszczek i wiotkości skóry.
Innymi, zewnętrznymi czynnikami, mającymi wpływ na starzenie się skóry, są promienie UV, klimat, w którym żyjemy oraz zanieczyszczenia. Nie bez znaczenia jest także tryb życia: nieodpowiednia dieta, stres, alkohol czy papierosy sprawiają, że skóra starzeje się szybciej.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto