dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Sposoby na "smoczy oddech"

data dodania: 20.07.2012

Świeży oddech zapewnia poczucie komfortu w relacjach międzyludzkich. Jeżeli natomiast zdarzy nam się "smoczy" oddech, stajemy się zamknięci w sobie, a nasze kontakty z innymi bywają utrudnione. Najpopularniejszymi, doraźnymi metodami na nieświeży oddech są miętowe gumy do żucia, pastylki czy specjalne spray’e doustne. Zwalczają one jednak tylko objawy problemu, a nie jego przyczyny.

świeży oddehW profilaktyce nieświeżego oddechu najważniejsze jest dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Używając specjalnych past odświeżających, nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej, uporamy się z większą częścią naszego problemu. Powinniśmy także wybrać się do stomatologa w celu usunięcia wszelkich ubytków oraz kamienia nazębnego, gdyż to właśnie one są bardzo częstą przyczyną nieświeżego oddechu.

Higiena jamy ustnej to jednak nie wszystko. Bardzo istotnym elementem w walce o świeży oddech jest prawidłowa dieta. Po pierwsze powinniśmy odstawić kawę. Wykazuje ona działanie odwadniające, przez co ilość wydzielanej śliny jest zmniejszona. To z kolei powoduje zahamowanie wymywania bakterii w jamie ustnej i przyczynia się do powstawania niemiłego zapachu. Należy unikać między innymi ostrych przypraw, napojów gazowanych, fast-food’ów oraz słodyczy, gdyż powodują one namnażanie się bakterii w jamie ustnej.

Między posiłkami powinniśmy sięgać po jabłka czy marchewkę, które z kolei wzmagają produkcję śliny. Przykry zapach możemy także zwalczyć płucząc jamę ustną naparem ziołowym z szałwii i rumianku. Rośliny te zawierają substancje łagodzące oraz antyseptyczne, dzięki czemu są niezwykle skuteczne. Pomocne jest również żucie liści pietruszki. Możemy to robić zarówno przed posiłkiem jak i po jego spożyciu.

Jednym z najbardziej skutecznych środków są dostępne w aptekach tabletki z cynkiem organicznym. Pierwiastek ten zmniejsza uwalnianie lotnych związków siarki o nieprzyjemnym zapachu oraz działa bakteriobójczo, a świeżość utrzymuje się nawet do 5 godzin. Tabletki te powinno się stosować przez ok. 3 tygodnie, a następnie należy zrobić przerwę. Poza pozytywnym wpływem na jamę ustną, cynk wzmacnia nasz układ odpornościowy oraz usprawnia przemianę materii.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie