Z kart historycznych książek wyczytać można, że słynna piękność - Kleopatra kąpała się w mleku i miodzie, a Poppea, żona cesarza Nerona, stosowała tę samą mieszankę w formie maseczki na twarz, dzięki czemu zapewniały cerze blask i młodość. Nic więc dziwnego, że dzisiejsi producenci najwyższej klasy dermokosmetyków powracają do starych receptur i coraz częściej sięgają po miód i jego pochodne w swoich produktach.
Zastanówmy się, czemu ten słodki przysmak zawdzięcza swoje właściwości? Jak się okazuje, miód pomaga w nawilżeniu i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności skóry, co jest warunkiem jej elastyczności i gładkości. Z biegiem czasu nasza skóra traci zdolność utrzymywania wody i staje się sucha oraz pomarszczona. Nie powinno więc nas dziwić, gdy na półkach sklepów kosmetycznych widzimy mydło czy też krem do rąk z dodatkiem miodu, miodowe maseczki na twarz, płyny do kąpieli i balsamy, kremy na dzień i na noc, na etykietach, których miód spływa ogromnymi żółtymi kroplami w plastrze wosku.
Ten słodki przysmak powszechnie dostępny jest na półkach sklepowych. Umożliwia to samodzielne wykonanie niektórych kosmetyków w domowych pieleszach. Poniżej kilka przepisów na miodowe specjały:
Maseczka oczyszczająca: Do jednego żółtka należy dodać jedną łyżeczkę miodu oraz łyżeczkę mąki owsianej. Po utarciu uzyskujemy maseczkę oczyszczającą skórę, którą można stosować kilka razy dziennie.
Emulsja do szorstkich rąk: Zaparzyć w szklance rumianek, dodać 2 łyżki miodu oraz 20 gramów gliceryny, dobrze wymieszać i wcierać w dłonie.
Kąpiel odprężająca: W wannie z ciepłą wodą rozpuścić 350 gramów soli. W litrze ciepłego mleka rozpuścić 350 gramów miodu i wlać do kąpieli. Kąpiel trwająca 20 minut odpręża, odżywia i uelastycznia skórę, a my możemy poczuć się jak egipska piękność.
Miodowa odżywka na włosy : Wymieszać 100 gramów miodu z oliwą z oliwek, zwilżyć uzyskaną mieszanką włosy, nałożyć czepek i pozostawić na 30 minut. Następnie umyć włosy szamponem i spłukać.
Jedwabiste usta: Rozsmarowac niewielką ilość miodu na spierzchnięte usta. Miód tworzy na ustach cienką warstwę chroniącą przed drobnoustrojami oraz przyspiesza gojenie ran. To stary sposób stosowany przez nasze babcie.
Autor: mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto