W przypadku naruszenia tylko wierzchniej części skóry, np. w wyniku obtarcia naskórka, uszkodzenie zwykle zagoi się bez śladu. Niestety, jeżeli rana jest głęboka - następuje przerwanie ciągłości skóry właściwej, a powstała blizna nigdy całkowicie nie zniknie.
Świeża blizna ma kolor różowy, później blednie, by ostatecznie osiągając barwę perłową. Najmniej widoczne są blizny w postaci kresek i linii. Najbardziej szpecące natomiast to zmiany płaszczyznowe, charakteryzujące się nierównym zabarwieniem i powierzchnią, które dodatkowo mają tendencję do przerastania. W takich przypadkach najlepsze są specjalistyczne preparaty, które hamują wytwarzanie włókien kolagenowych oraz korzystnie wpływają na ich strukturę i tym samym przeciwdziałają przerastaniu skóry. Powodują uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Zawarte składniki wzmagają metabolizm tkanki łącznej i ograniczają nadmierny wzrost ziarniny. Kremy te przyśpieszają regenerację tkanki zmniejszając stopień reakcji zapalnej, a także znoszą uczucie napięcia i świądu.
Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty o powyższym działaniu. Zawierają one wyciąg z aloesu (Contractubex), cebuli, rumianku (Cepan) lub też sylikon (Scagel). Warto nie zważać na przykry zapach preparatów z cebulą, gdyż w długotrwałym stosowaniu są one wyjątkowo skuteczne.
Co istotne, przy stosowaniu powyższych preparatów, niezmiernie ważny jest odpowiedni ucisk na bliznę. Podczas aplikacji zmienione miejsce należy masować, a następnie w miarę możliwości ciasno obwiązać bandażem elastycznym i pozostawić na noc.
Od pewnego czasu w leczeniu blizn popularna jest laseroterapia. Wiązka laserowa zaburza ukrwienie i odżywienie tkanek blizny, dzięki czemu wpływa na proces przebudowy kolagenu. Blizna staje się mniejsza, elastyczna oraz bledsza. Terapia laserowa skuteczna jest tylko po upływie kilku tygodni od urazu.
Autor: Aleksandra Rak
Źródło: http://www.esteticmed.pl
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto