dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Skuteczne metody na blizny

data dodania: 12.02.2012

Współczesna medycyna nie dysponuje, jak dotąd sposobem, który umożliwi całkowite pozbycie się defektu kosmetycznego. Nie należy jednak się załamywać - dostępne metody pozwalają na wyraźne poprawienie wyglądu blizn.

leczenie blizW przypadku naruszenia tylko wierzchniej części skóry, np. w wyniku obtarcia naskórka, uszkodzenie zwykle zagoi się bez śladu. Niestety, jeżeli rana jest głęboka - następuje przerwanie ciągłości skóry właściwej, a powstała blizna nigdy całkowicie nie zniknie. 

Świeża blizna ma kolor różowy, później blednie, by ostatecznie osiągając barwę perłową. Najmniej widoczne są blizny w postaci kresek i linii. Najbardziej szpecące natomiast to zmiany płaszczyznowe, charakteryzujące się nierównym zabarwieniem i powierzchnią, które dodatkowo mają tendencję do przerastania. W takich przypadkach najlepsze są specjalistyczne preparaty, które hamują wytwarzanie włókien kolagenowych oraz korzystnie wpływają na ich strukturę i tym samym przeciwdziałają przerastaniu skóry. Powodują uelastycznienie blizny, jej spłaszczenie i zblednięcie. Zawarte składniki wzmagają metabolizm tkanki łącznej i ograniczają nadmierny wzrost ziarniny. Kremy te przyśpieszają regenerację tkanki zmniejszając stopień reakcji zapalnej, a także znoszą uczucie napięcia i świądu.

Obecnie na rynku dostępne są liczne preparaty o powyższym działaniu. Zawierają one wyciąg z aloesu (Contractubex), cebuli, rumianku (Cepan) lub też sylikon (Scagel). Warto nie zważać na przykry zapach preparatów z cebulą, gdyż w długotrwałym stosowaniu są one wyjątkowo skuteczne.

Co istotne, przy stosowaniu powyższych preparatów, niezmiernie ważny jest odpowiedni ucisk na bliznę. Podczas aplikacji zmienione miejsce należy masować, a następnie w miarę możliwości ciasno obwiązać bandażem elastycznym i pozostawić na noc.

Od pewnego czasu w leczeniu blizn popularna jest laseroterapia. Wiązka laserowa zaburza ukrwienie i odżywienie tkanek blizny, dzięki czemu wpływa na proces przebudowy kolagenu. Blizna staje się mniejsza, elastyczna oraz bledsza. Terapia laserowa skuteczna jest tylko po upływie kilku tygodni od urazu.

Autor: Aleksandra Rak

Źródło: http://www.esteticmed.pl


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie