Powierzchnia skóry będzie szorstka i nierówna, jeżeli główny składnik naskórka - keratyna - nie będzie wystarczająco nawodniony. Woda jest bardzo ważnym czynnikiem umożliwiającym utrzymanie w odpowiednim stanie poszczególnych struktur skóry. Jeśli nie dostarczymy jej odpowiedniej porcji wilgoci, zacznie się łuszczyć i szybko pojawią się pierwsze zmarszczki. Im mniej wody, tym mniejsza elastyczność i jędrność. Skóra staje się sucha i cienka, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia.
Skóra w różnych ilościach produkuje naturalny czynnik nawilżający – NMF. Jest to wytwarzana w naskórku mieszanina substancji chłonących wodę i tłuszczów. Znajduje się pomiędzy komórkami naskórka i na jego powierzchni, gdzie razem z łojem tworzy tzw. płaszcz hydrolipidowy stanowiący wraz z komórkami naskórka barierę ochronną skóry. Ilość wytwarzanego czynnika nawilżającego jest uwarunkowana genetycznie i modyfikowana z wiekiem. Aby zapewnić prawidłową produkcję NMF, należy wypijać co najmniej od półtora do dwóch litrów wody dziennie. Poprawia ona trawienie, usuwa toksyny i szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu, a przede wszystkim świetnie nawilża skórę.
W jednym kosmetyku nawilżającym zawarte są składniki o różnym działaniu. Im lepiej są one skomponowane, tym lepsza jest ich efektywność i dłuższy czas działania. Dobre kosmetyki pielęgnacyjne do ciała odbudowują ochronną barierę skóry. W tym celu powinny zawierać składniki o silnym działaniu nawilżającym i natłuszczającym: sterole, ceramidy, lanolinę, mocznik, alantoinę, antyoksydanty, kwasy owocowe (np. mlekowy, glikolowy, winogronowy, jabłkowy) kwas hialuronowy, panthenol, glicerynę i skwalen. Możemy znaleźć w nich także ekstrakty roślinne np. aloes, który w naturalnych warunkach magazynuje wodę w liściach. Cenne są substancje uzyskiwane z alg, które zawierają ponad 90% wody. W skład kosmetyków wchodzi także woda w czystej postaci - najlepiej termalna.
Do suchej skóry zalecane są kosmetyki myjące, mające w swoim składzie substancje o silnych właściwościach natłuszczających, np. olej z wiesiołka, olej lniany, olej z ogórecznika, mocznik, kwas mlekowy, gliceryna. Niewskazane są natomiast klasyczne mydła oraz silne wycieranie ręcznikiem. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem i wklepać w nią odpowiedni krem lub balsam.
Aby skóra była w pełni nawilżona, najpierw należy pozbawić ją warstwy zrogowaciałego naskórka. Zamiast zwykłego żelu do mycia, warto użyć peeling z delikatnymi drobinkami ścierającymi. Należy nałożyć go na zwilżoną gąbkę i masować nią całe ciało. Do skóry normalnej i tłustej może być to peeling cukrowy lub solny. Do wrażliwej bardziej odpowiedni będzie peeling z drobinkami syntetycznymi, np. polietylenowymi, które nie mają ostrych krawędzi, więc nie skaleczą skóry. Łokcie, kolana i stopy dobrze jest potraktować kosmetykiem zawierającym składnik o silniejszych właściwościach ściernych np. zielone pestki moreli lub orzechy. Nie dość, że skóra będzie wygładzona i miękka, to jeszcze poprawi się w niej krążenie krwi. Poza tym, pozbawiona martwych komórek naskórka, dużo łatwiej wchłonie substancje nawilżające zawarte w kremie lub balsamie do ciała.
Autor. mgr farm. Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto