dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dział Serce i układ krwionośny

Serce (łac. Cor, gr. kardia) – centralny narząd układu krwionośnego strunowcówi niektórych bezkręgowców. Zbudowany jest z tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej typu sercowego. Zazwyczaj narząd ten otoczony jest osierdziem (pericardium).

Układ krwionośny człowieka (łac. sistema sanguiferum hominis) – układ zamknięty, w którym krew(łac. sanguis) krąży w systemie naczyń krwionośnych, a serce(łac. cor) jest pompą wymuszającą nieustanny obieg krwi. Układ ten wraz z układem limfatycznym(łac. sistema lyphaticum) tworzą układ krążenia (łac. sistema circulatorium).

Źródło: Wikipedia


Artykuły w dziale Serce i układ krwionośny

Większość ludzi nie uważa żylaków za poważny problem zdrowotny i leczy je tylko ze względów estetycznych. Ale żylaki to choroba, która nieleczona może prowadzić do poważnych owrzodzeń i choroby zakrzepowo – zatorowej kończyn dolnych, która z kolei może skończyć się zawałem, zatorem lub udarem.

czytaj dalej »

Żylaki są chorobą. Ta świadomość staje się coraz bardziej powszechna w społeczeństwie, a chorzy obecnie mogą korzystać z coraz większej ilości metod skutecznie ograniczających tę dolegliwość.

czytaj dalej »

Miażdżyca to przewlekły, postępujący proces chorobowy, który najczęściej jest związany z wiekiem, u osób starszych nasila się i ostatecznie może doprowadzić do zawału, udaru mózgu, bądź demencji starczej. Miażdżyca i jej powikłania są główną przyczyną zgonów prawie na całym świecie. Za jej...

czytaj dalej »

Miażdżyca wraz z jej powikłaniami: zawałem, udarem i tętniakiem są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Za rozwój miażdżycy odpowiedzialny jest w dużej mierze podwyższony poziom cholesterolu wynikający z nieprawidłowego stylu życia. Jakie metody leczenia miażdżycy są obecnie dostępne?

czytaj dalej »

Obecnie miliony ludzi na całym świecie cierpi na nadciśnienie tętnicze. Tylko w naszym kraju liczba chorych wynosi około 5 milionów! Niestety, chorych może być znacznie więcej, niż informują oficjalne statystyki, gdyż nie wszyscy wiedzą o toczącym się w ich organizmie procesie chorobowym. Taka...

czytaj dalej »

Leczenie nadciśnienia tętniczego trwa przez całe życie, a jego wyniki zależą od prawidłowości doboru leków oraz całkowitego przestrzegania zaleceń lekarskich. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zawał i niewydolność serca, udar mózgu oraz choroby nerek. Dowiedz...

czytaj dalej »

Bóle w okolicach mostka, duszności, kołatanie serca, utraty przytomności czy też obrzęki dolnych kończyn mogą być objawem chorób serca. Nie wolno ich lekceważyć.

czytaj dalej »

Zawał mięśnia sercowego wywołany jest niedokrwieniem fragmentu ścian serca wskutek niewydolności naczyń wieńcowych (naczynia własne serca). Następstwem niedotlenienia jest mniej lub bardziej rozległa martwica struktur mięśnia sercowego, czemu towarzyszą silne objawy bólowe. Zawał zawsze należy...

czytaj dalej »

Gdy dojdzie do zablokowania naczyń wieńcowych zaopatrujących serce w krew, mamy do czynienia z jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie - zawałem mięśnia sercowego. Zawał, niezależnie od nasilenia objawów, zawsze jest stanem zagrożenia życia, dlatego niezbędna jest umiejętność udzielenia...

czytaj dalej »

Nieustanny wyścig szczurów, pogoń za pieniądzem, nasilające się bezrobocie czy wszechogarniający kryzys powodują, że wiele osób cierpi na nerwicę serca i często nie do końca zdaję sobie z tego sprawę.

czytaj dalej »

Miażdżyca zwana potocznie również arteriosklerozą jest główną przyczyną zgonów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Zewsząd napływają sygnały, że miażdżyca jest ceną jaką płacimy za współczesność. Jak zatem jej przeciwdziałać?

czytaj dalej »

Niekiedy zdarza się, że posiadacze psów wyprowadzanie ich na spacer postrzegają jako przykry obowiązek. Nic bardziej mylnego! Regularne spacery z czworonogiem mogą przyczynić się do znacznej poprawy naszego stanu zdrowia i samopoczucia. Zbawiennie wpłynąć mogą także na sylwetkę.

czytaj dalej »

Chociaż współczesna medycyna doprowadziła do dużej skuteczności w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, to niestety wciąż są one główną przyczyną zgonów na świecie. Jaka jest tego przyczyna? Czy chorzy mogą coś zrobić, aby temu zapobiec?

czytaj dalej »

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie