dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Dział Seks i antykoncepcja

Antykoncepcja (anty- łac. Conceptio "poczęcie") - metody i techniki zapobiegające zapłodnieniu. Tą nazwą określa się także środki, które przeciwdziałają trwałemu zagnieżdżeniu się embrionu ludzkiego wewnątrz macicy, czym powodują jego obumarcie.

Antykoncepcja często opisywana jest jako element szerszego zjawiska nazywanego kontrolą narodzin, popularyzowanego przez organizacje międzynarodowe w celu ograniczenia wzrostu liczby ludności na Ziemi. W ramach kontroli urodzin, poza antykoncepcją (w tym: środki zapobiegające zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej), stosuje się sterylizacje, wazektomie, zastrzyki ubezpładniające i aborcje.

Źródło: Wikipedia


Artykuły w dziale Seks i antykoncepcja

Metody antykoncepcyjne można podzielić na naturalne i sztuczne, a ich skuteczność jest w dużym stopniu uzależniona od stosowania się do odpowiednich zaleceń.

czytaj dalej »

Wiele kobiet w trakcie miesiączkowania doświadcza różnych, mniej lub bardziej nasilonych dolegliwości zdrowotnych. Niektórzy lekarze ginekolodzy mają skłonność do bagatelizowania skarg kobiet żalących się na bóle podczas miesiączek. Tymczasem powodów bólu może być wiele, a niekiedy jest to objaw...

czytaj dalej »

Niestety, walka z wirusem Herpes Simplex Virus typu 2 czyli wirusem opryszczki narządów płciowych jest dosyć uciążliwa, zwłaszcza dla osób uważających dzień bez seksu za dzień stracony. Co zatem zrobić, aby jak najszybciej powrócić do formy? Sposobów jest wiele.

czytaj dalej »

Antykoncepcja awaryjna, to pigułka zawierająca dużą dawkę hormonu zwanego progesteronem. Zażyta powinna zostać maksymalnie 72 godziny po odbytym stosunku. W zależności od tego w jakim okresie cyklu jest kobieta, pigułka wykazuje inne działanie.

czytaj dalej »

Afrodyzjakami nazywane są substancje wzmagające popęd i sprawność seksualną. Wbrew mylnemu przekonaniu nie trzeba ich wcale szukać w aptekach. Istnieje wiele produktów spożywczych, które spełniają taką rolę. Dlatego nie załamuj się i ruszaj na poszukiwania do swojej kuchni!

czytaj dalej »

Nie ważne gdzie, z kim i jak uprawiasz seks. Ważne, żebyś była właściwie i pewnie zabezpieczona przed niechcianą ciążą, a nie polegała jedynie na naturalnych metodach antykoncepcyjnych przekazywanych z babki prababki, które niestety coraz częściej okazują się nieskuteczne i mogą zdecydowanie...

czytaj dalej »

Pigułki antykoncepcyjne są niezwykle skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Charakteryzują się niezwykle niskim wskaźnikiem Pearla. Jest to ilość ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 kobiet, stosujących daną metodę zabezpieczania się. Dla pigułek wynosi on 0,2 – 0,5. Dla porównania,...

czytaj dalej »

Pierwsze badanie cytologiczne powinna wykonać każda kobieta między 20 a 25 rokiem życia lub też wkrótce po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Jeżeli wynik okaże się prawidłowy, następne badanie powinno się wykonać po upływie trzech lat. Jeżeli jednak wynik był nieprawidłowy lub pacjentka należy...

czytaj dalej »

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyczy niemalże każdej kobiety. Walka z przykrymi objawami niestety nie jest prosta. Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na złagodzenie przedmenstruacyjnych dolegliwości.

czytaj dalej »

Chociaż po 50 latach obecności na rynku działanie doustnych leków antykoncepcyjnych zostało bardzo dobrze poznane, to niestety pigułce hormonalnej wciąż przypisywane są rozmaite skutki niepożądane. Poznaj fakty i mity oraz dowiedz się dlaczego nie należy bać się pigułki antykoncepcyjnej.

czytaj dalej »

Hormonalne środki antykoncepcyjne niezwykle skutecznie zapobiegają ciąży, ale jednocześnie mają wpływ na cały organizm. Dowiedz się, które informacje na ich temat są prawdziwe.

czytaj dalej »

Pierwsze pigułki antykoncepcyjne ze względu na niezwykle wysokie dawki hormonów wykazywały wiele poważnych działań niepożądanych. Od tamtej pory zmieniono dawkę i rodzaj zastosowanych hormonów, opracowano preparaty dwu- i trójfazowe. Obecnie pigułki można uznać za leki dobrze poznane i w miarę...

czytaj dalej »

Czy naturalne karmienie niemowlęcia chroni mamę przed zajściem w ciążę? Obecnie przyjmuje się, że laktacyjna metoda nie jest skutecznym środkiem zapobiegania ciąży, może jednak w określonej sytuacji prowadzić do krótkotrwałej niepłodności fizjologicznej.

czytaj dalej »

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie