dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Schorzenia serca, czyli gdy serce nie pracuje prawidłowo

data dodania: 17.10.2011

Bóle w okolicach mostka, duszności, kołatanie serca, utraty przytomności czy też obrzęki dolnych kończyn mogą być objawem chorób serca. Nie wolno ich lekceważyć.

Objawy chorób sercaSchorzenia serca można podzielić na wrodzone i nabyte. Choroby wrodzone określane są mianem wad serca, gdyż związane są z nieprawidłowościami w jego budowie. Wspomniane wady wykształcają się jeszcze w fazie życia płodowego. Istnieją jednak również choroby serca, których nabywamy w ciągu życia jako rezultat niewłaściwej diety powodującej otyłość, stresującego trybu życia, małej aktywności fizycznej czy stosowania używek takich, jak: kawa, papierosy i alkohol.

Jedną z najniebezpieczniejszych dla zdrowia i życia nabytych chorób serca jest choroba wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca. Jest ona skutkiem niedotlenienia mięśnia sercowego. Niepokój powinny wzbudzić silne bóle o charakterze napadowym w okolicy mostka lub serca, wzmagające się szczególnie na skutek stresu lub wysiłku fizycznego. Choroba wieńcowa zwiększa ryzyko zawału.

Innym nabytym schorzeniem jest zapalenie mięśnia sercowego będące skutkiem infekcji bakteryjnej. Jego głównym symptomem jest ostry ból w klatce piersiowej, który prowadzi do niewydolności serca, a w rezultacie niekiedy także do śmierci chorego.

Jednym z groźniejszych schorzeń serca, będących także przyczyną zawałów jest arytmia, czyli nieregularne i nieprawidłowe tętno. Serce bije zbyt szybko, za wolno bądź z przerwami.

Objawami arytmii są: wyczuwalne nieregularne uderzenia serca, zawroty głowy, duszności, zasłabnięcia i utraty przytomności. Wystąpienie któregokolwiek z wymienionych niepokojących objawów powinno zostać skonsultowane z lekarzem, aby w razie potrzeby szybko rozpocząć odpowiednie leczenie.


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie