dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Salmonella – główna przyczyna zatruć pokarmowych

data dodania: 05.02.2013

Pałeczki Salmonelli to wewnątrzkomórkowe bakterie, które bytują w komórkach zarażonego organizmu. Wywołują zapalenie jelita cienkiego oraz grubego. Są najczęstszą przyczyną bakteryjnych zatruć pokarmowych w Polsce.

Salmonella – główna przyczyna zatruć pokarmowychDo zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Pałeczki po połknięciu trafiają do żołądka, gdzie napotykają na swojej drodze niezbyt przyjazne środowisko soku żołądkowego, które powoduje redukcję ich ilości. Bakterie które przetrwały przedostają się dalej – do jelita cienkiego. W jego komórkach intensywnie się namnażają, żeby później za pośrednictwem innych komórek – tzw. makrofagów, rozprzestrzenić się po całym ustroju.

Objawy zatrucia pojawiają się zazwyczaj po 18-24 godzinach od zakażenia. Są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka lub zaparcia, czasem także nudności i wymioty. Zdarza się jednak, że Salmonella objawia się w inny, niespecyficzny sposób. A mianowicie, może powodować wysypkę, anginę, zapalenie płuc i oskrzeli.

Drogi zakażenia Salmonelli to:

  • żywność zanieczyszczona odchodami zwierząt (drobiu, myszy, szczurów)

  • produkty pochodzące od zwierząt zakażonych (mleko, jaja, mięso)

  • zakażone zwierzęta (np. kurczęta domowe)

  • kontakt z ludźmi zakażonymi (zarówno chorymi jak i bezobjawowymi nosicielami)

Pałeczki Salmonelli są wrażliwe na ogrzewanie. Giną po 20 minutach w temperaturze 60ºC. Jak się przed nimi uchronić? Przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad higieny, czyli o myciu rąk po wizycie w toalecie. Ponadto dbajmy o czystość naczyń i sprzętów kuchennych. Warto także wydzielić w lodówce określone miejsca na surową żywność (jaja, drób, mięso), tak aby nie stykała się z pozostałymi produktami. Należy dbać o to, aby mięso przez nas spożywane nie było surowe, ale dogotowane bądź dopieczone. Dlatego rozmrażajmy je całkowicie przed przyrządzeniem. Mięso nie do końca rozmrożone może okazać się gotowe na zewnątrz i surowe w środku.

Osoby cierpiące na wrzody żołądka są bardziej narażone na zakażenie Salmonellą. Jest to spowodowane obniżeniem stężenia kwasu żołądkowego, w wyniku stosowanej terapii farmakologicznej. Jak już wspomniano, kwas ten zabija część spożytych bakterii. Jeśli jest go mniej, więcej pałeczek przedostaje się do jelita, gdzie ulega namnażaniu.

Po przebyciu choroby pałeczki Salmonelli mogą być wydalane z kałem nawet przez kilka tygodni lub miesięcy, bez jakichkolwiek objawów chorobowych. Dlatego tak ważne są badania mikrobiologiczne na nosicielstwo. Poddawani są im przede wszystkim pracownicy mający kontakt z żywnością oraz osoby po przebytym zakażeniu.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie