dawkowanie.pl

Strona główna 19 lutego 2019 , imieniny : Konrada i Arnolda

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Rodzaje cukrzycy

data dodania: 07.11.2011

Szacuję się, że na świecie jest 240 milionów cukrzyków, podczas gdy w samej Polsce problem dotyczy bagatela 2, 5 miliona osób.

cukrzycaWedle statystyk osób cierpiących na cukrzycę nieustannie przybywa i niestety będzie przybywać, jeśli nie nauczymy się  prowadzenia zdrowego trybu życia, tzn. nie zrezygnujemy ze śmieciowego jedzenia i używek na rzecz owoców i warzyw, jak również nie zaczniemy uprawiać chociażby codziennej, półgodzinnej gimnastyki.

Obecnie cukrzyca typu 2 pojawia się najczęściej u cierpiących na tą chorobę.

Warto pamiętać, że wyróżniamy 3 typy cukrzycy, które wymagają nieodzownej konsultacji lekarskiej, gdyż każda ze wspomnianych typów cukrzycy jest wyjątkowo groźna.

Cukrzycy towarzyszą często różne, poważne schorzenia, jak: otyłość, miażdżyca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze. Ponadto, wspomniana choroba wpływa na funkcjonowanie: oczu, nerek, czy chorobę naczyniową kończyn dolnych.

W zależności od typu cukrzycy, lekarz zaleci nam stosowną dietę dla diabetyków oraz leki.

Warto przyjrzeć się więc bliżej wspomnianym typom cukrzycy.

Cukrzyca typu 1 (cukrzyca młodzieńcza) jest zazwyczaj chorobą dziedziczną, związaną z brakiem lub niedoborem insuliny odpowiedzialnej za redukowanie poziomu cukru we krwi.

Cukrzyca typu 2 ( cukrzyca dorosłych) dotyka głównie osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, tzn. unikające aktywności i spożywające niezdrowe pokarmy, czyli najczęściej osoby z nadwagą czy też otyłe. Ten typ cukrzycy charakteryzuję się podwyższonym poziomem cukru, tj. 200-300 mg/dl.

Cukrzyca ciężarnych to cukrzyca, która ujawnia się podczas pierwszej ciąży i trwa aż do momentu narodzin dziecka. Za przyczynę cukrzycy w czasie ciąży uznaję się zmiany fizjologiczne.

Cukrzyca wtórna to typ cukrzycy, który pojawia się wraz z innymi chorobami, jak również może być spowodowany przyjmowaniem innych lekarstw.

Cukrzyca należy do chorób, w których ważną rolę w leczeniu odgrywa właściwa dieta i prowadzenie aktywnego trybu życia. Istotne jest także przyjmowanie insuliny czy leków przeciwcukrzycowych.

W cukrzycy typu 1 pacjent musi codziennie przyjmować określoną ilość insuliny, natomiast w cukrzycy typu 2 istotne jest utrzymanie poziomu cukru na stałym poziomie 90-140 mg/dl, a także obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Ponadto należy ograniczyć spożycie soli do 6 gramów dziennie oraz uzupełnić dietę w aspirynę.

Pamiętaj, leczenie cukrzycy zawsze wymaga konsultacji lekarskiej!

Autor: Aleksandra Święcicka

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie