Wedle statystyk osób cierpiących na cukrzycę nieustannie przybywa i niestety będzie przybywać, jeśli nie nauczymy się prowadzenia zdrowego trybu życia, tzn. nie zrezygnujemy ze śmieciowego jedzenia i używek na rzecz owoców i warzyw, jak również nie zaczniemy uprawiać chociażby codziennej, półgodzinnej gimnastyki.
Obecnie cukrzyca typu 2 pojawia się najczęściej u cierpiących na tą chorobę.
Warto pamiętać, że wyróżniamy 3 typy cukrzycy, które wymagają nieodzownej konsultacji lekarskiej, gdyż każda ze wspomnianych typów cukrzycy jest wyjątkowo groźna.
Cukrzycy towarzyszą często różne, poważne schorzenia, jak: otyłość, miażdżyca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze. Ponadto, wspomniana choroba wpływa na funkcjonowanie: oczu, nerek, czy chorobę naczyniową kończyn dolnych.
W zależności od typu cukrzycy, lekarz zaleci nam stosowną dietę dla diabetyków oraz leki.
Warto przyjrzeć się więc bliżej wspomnianym typom cukrzycy.
Cukrzyca typu 1 (cukrzyca młodzieńcza) jest zazwyczaj chorobą dziedziczną, związaną z brakiem lub niedoborem insuliny odpowiedzialnej za redukowanie poziomu cukru we krwi.
Cukrzyca typu 2 ( cukrzyca dorosłych) dotyka głównie osoby prowadzące niezdrowy tryb życia, tzn. unikające aktywności i spożywające niezdrowe pokarmy, czyli najczęściej osoby z nadwagą czy też otyłe. Ten typ cukrzycy charakteryzuję się podwyższonym poziomem cukru, tj. 200-300 mg/dl.
Cukrzyca ciężarnych to cukrzyca, która ujawnia się podczas pierwszej ciąży i trwa aż do momentu narodzin dziecka. Za przyczynę cukrzycy w czasie ciąży uznaję się zmiany fizjologiczne.
Cukrzyca wtórna to typ cukrzycy, który pojawia się wraz z innymi chorobami, jak również może być spowodowany przyjmowaniem innych lekarstw.
Cukrzyca należy do chorób, w których ważną rolę w leczeniu odgrywa właściwa dieta i prowadzenie aktywnego trybu życia. Istotne jest także przyjmowanie insuliny czy leków przeciwcukrzycowych.
W cukrzycy typu 1 pacjent musi codziennie przyjmować określoną ilość insuliny, natomiast w cukrzycy typu 2 istotne jest utrzymanie poziomu cukru na stałym poziomie 90-140 mg/dl, a także obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia tętniczego. Ponadto należy ograniczyć spożycie soli do 6 gramów dziennie oraz uzupełnić dietę w aspirynę.
Pamiętaj, leczenie cukrzycy zawsze wymaga konsultacji lekarskiej!
Autor: Aleksandra Święcicka
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto