dawkowanie.pl

Strona główna 09 grudnia 2023 , imieniny : Wiesławy i Leokadii

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Refundacja leków - będą zmiany w przepisach

data dodania: 11.01.2012

Lekarze sprzeciwiają się nowelizacji ustawy refundacyjnej, która nakłada na nich nowe obowiązki. Protest potrwa do 13 stycznia, kiedy to rozpoczną się prace nad zmianą kontrowersyjnych przepisów.

refundacja lekówOd 2 stycznia lekarze protestują nie wypisując na receptach poziomu odpłatności leków, które przepisują pacjentom. Takie obowiązki przewiduje nowelizacja ustawy o refundacji. Zamiast tego, stawiają pieczątkę „Refundacja leku do decyzji NFZ”. Powoduje to pewne komplikacje. Farmaceuci muszą sami uzupełnić receptę odpowiednią adnotacją i własnym podpisem, jeśli lek ma jedynie jeden poziom odpłatności. Jeśli ma ich więcej, wtedy farmaceuci wydadzą lek biorąc pod uwagę najwyższy poziom odpłatności lub nawet 100%, czyli za lek trzeba będzie zapłacić bez jakiejkolwiek zniżki. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla pacjentów, którzy w rezultacie zapłacą za leki więcej niż powinni.

Lekarze sprzeciwiają się również zapisom ustawy, które przewidują znaczne kary za niepoprawnie wypełnione recepty. Zgodnie z art. 48 ust.8 Ustawy z 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych: ... za wypisanie recepty nieuzasadnionej z medycznego punktu widzenia, niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy, czy też niezgodnie z wytycznymi, obowiązuje zwrot nienależnej refundacji wraz z odsetkami ustawowymi. Wiąże się to z wysokimi kosztami, które musieliby ponieść lekarze. Ustawa przewiduje również karę dla aptekarzy za błędy w realizacji recept.

W środę 4 stycznia odbyło się spotkanie ministra zdrowia z lekarzami i aptekarzami. Po kilku godzinach spotkania uczestnicy wydali wspólny komunikat. Ministerstwo zdrowia zobowiązało się po zakończeniu protestu do zmian w ustawie dotyczących karania lekarzy i aptekarzy. Z kolei MZ ma dokonać zmian w rozporządzeniu dot. recept, m.in. poprzez usunięcie konieczności wypisywania na nich poziomu refundacji dla leków objętych jednym poziomem finansowania.


Źródła:

http://www.polishpharma.com, Gazeta.pl, Interia.pl

Autor: Iwona Berny


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie