dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Prosty sposób na ból głowy

data dodania: 17.02.2012

Ból głowy może być spowodowany przez różne czynniki: przeziębienie, migrenę, stres i przemęczenie. Czasem jest oznaką innych schorzeń np. nadciśnienia lub choroby nowotworowej. Niezależnie od przyczyny ból głowy jest uciążliwy i ograniczający, dlatego trzeba z nim walczyć.

ból głowyW aptece bez recepty dostępne są liczne preparaty przeciwbólowe, które zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy (popularna Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen (Ibuprom, Ibum, MIG), paracetamol (Apap, Panadol), metamizol (Pyralgin) i inne substancje pojedynczo lub w połączeniu z kofeiną. Oprócz działania przeciwbólowego obniżają one gorączkę oraz hamują proces zapalny (z wyjątkiem paracetamolu). Powyższe preparaty stosuje się więc nie tylko w przypadku bólu głowy, ale i terapii wszelkich innych dolegliwości bólowych i przeziębienia.

Powyższe leki przeciwbólowe dostępne są w najróżniejszych formach: zwykłych tabletek, kapsułek, tabletek musujących, granulatów, syropów, a nawet czopków.  Najszybciej działają formy płynne oraz kapsułki.

Ze względu na to, że leki te silnie obciążają śluzówkę żołądka, najlepiej zażywać je po posiłkach. Należy zwrócić również uwagę na częstość i ilość zażywanego preparatu, stosując się do określonego dawkowania oraz nigdy nie zażywać łącznie kilku preparatów o tym samym działaniu np. aspiryny z ibuprofenem. Takie postępowanie może doprowadzić do sumowania się działań  niepożądanych tych leków.

Warto sięgnąć także po roślinne preparaty o łagodnym, aczkolwiek skutecznym profilu działania. Napar z mięty pieprzowej ze względu na zawarte w nim olejki eteryczne zmniejsza napięcie mięśni, które towarzyszy bólowi wywołanemu przez stres lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Kora białej wierzby natomiast zawiera substancje o podobnym do aspiryny działaniu, dlatego doskonale radzi sobie w bólach spowodowanych przeziębieniem.

Dobrą metodą do walki z bólem głowy może być również masaż. Uciskanie napiętych mięśni karku i twarzy skutecznie niweluje bóle wywołane nadmiernym napięciem emocjonalnym i stresem.

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie