W aptece bez recepty dostępne są liczne preparaty przeciwbólowe, które zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy (popularna Aspiryna, Polopiryna), ibuprofen (Ibuprom, Ibum, MIG), paracetamol (Apap, Panadol), metamizol (Pyralgin) i inne substancje pojedynczo lub w połączeniu z kofeiną. Oprócz działania przeciwbólowego obniżają one gorączkę oraz hamują proces zapalny (z wyjątkiem paracetamolu). Powyższe preparaty stosuje się więc nie tylko w przypadku bólu głowy, ale i terapii wszelkich innych dolegliwości bólowych i przeziębienia.
Powyższe leki przeciwbólowe dostępne są w najróżniejszych formach: zwykłych tabletek, kapsułek, tabletek musujących, granulatów, syropów, a nawet czopków. Najszybciej działają formy płynne oraz kapsułki.
Ze względu na to, że leki te silnie obciążają śluzówkę żołądka, najlepiej zażywać je po posiłkach. Należy zwrócić również uwagę na częstość i ilość zażywanego preparatu, stosując się do określonego dawkowania oraz nigdy nie zażywać łącznie kilku preparatów o tym samym działaniu np. aspiryny z ibuprofenem. Takie postępowanie może doprowadzić do sumowania się działań niepożądanych tych leków.
Warto sięgnąć także po roślinne preparaty o łagodnym, aczkolwiek skutecznym profilu działania. Napar z mięty pieprzowej ze względu na zawarte w nim olejki eteryczne zmniejsza napięcie mięśni, które towarzyszy bólowi wywołanemu przez stres lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Kora białej wierzby natomiast zawiera substancje o podobnym do aspiryny działaniu, dlatego doskonale radzi sobie w bólach spowodowanych przeziębieniem.
Dobrą metodą do walki z bólem głowy może być również masaż. Uciskanie napiętych mięśni karku i twarzy skutecznie niweluje bóle wywołane nadmiernym napięciem emocjonalnym i stresem.
Autor: Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto