dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Postępowanie dietetyczne w cukrzycy

data dodania: 10.10.2012

Podstawową zasadą diety cukrzycowej jest wymiana węglowodanów prostych na złożone. Cukry proste są bardzo szybko trawione i błyskawicznie transportowane do krwi. Duża dawka cukru we krwi zmusza organizm do uwolnienia dużej dawki insuliny. Po krótkim czasie po cukrze we krwi nie ma śladu, a my znowu odczuwamy głód – to błędne koło. Węglowodany złożone są trawione dłużej i cukier uwalniany jest stopniowo do krwi. W konsekwencji cukier dostarczany jest do komórek porcjami, w odstępach czasu, a my jesteśmy dłużej syci.

Postępowanie dietetyczne w cukrzycyWęglowodany proste (cukry proste) są w dzisiejszych czasach wszędzie. Oczyszczona mąka, ryż - z ziaren oddzielane jest wszystko to, co w nich najcenniejsze a my zjadamy niepełnowartościowy produkt. Dlatego białe pieczywo należy zastąpić ciemnym. Uważajmy jednak na pułapki producentów. To, że chleb jest ciemny wcale nie oznacza, że jest pełnoziarnisty! Może być zwyczajnie podbarwiony karmelem czy ekstraktem z herbaty. Najbezpieczniej sięgać po wypieki, które mają całe ziarna w środku. Wtedy możemy mieć gwarancję, że jemy dobry produkt.

Unikać należy także nadmiernego spożycia tłuszczu. Ograniczamy tłuszcze zwierzęce - tłuste mięso wieprzowe zastępujemy chudym indykiem czy wołowiną. Zamiast smażyć na smalcu, używamy odrobiny oleju rzepakowego i oliwy z oliwek do sałatek. Do zabielenia zupy użyjmy jogurtu naturalnego zamiast tłustej śmietany. Zwiększyć należy także spożycie warzyw. Poniżej lista rekomendowanych produktów:

  • pieczywo pełnoziarniste

  • kasze

  • ciemny ryż

  • chudy nabiał

  • chude mięso (wołowina, indyk, cielęcina)

  • ryby

  • warzywa

Wszystkie posiłki powinny być przyrządzane w taki sposób, aby ich indeks glikemiczny był jak najniższy. Czym jest indeks glikemiczny, dowiesz się czytając nasz artykuł w dziale Dieta. Wielkość porcji należy dobierać tak, aby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na kalorie. Nadwaga i otyłość nie są sprzymierzeńcami w walce z cukrzycą. Dlatego tak bardzo ważna jest aktywność fizyczna.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie