Węglowodany proste (cukry proste) są w dzisiejszych czasach wszędzie. Oczyszczona mąka, ryż - z ziaren oddzielane jest wszystko to, co w nich najcenniejsze a my zjadamy niepełnowartościowy produkt. Dlatego białe pieczywo należy zastąpić ciemnym. Uważajmy jednak na pułapki producentów. To, że chleb jest ciemny wcale nie oznacza, że jest pełnoziarnisty! Może być zwyczajnie podbarwiony karmelem czy ekstraktem z herbaty. Najbezpieczniej sięgać po wypieki, które mają całe ziarna w środku. Wtedy możemy mieć gwarancję, że jemy dobry produkt.
Unikać należy także nadmiernego spożycia tłuszczu. Ograniczamy tłuszcze zwierzęce - tłuste mięso wieprzowe zastępujemy chudym indykiem czy wołowiną. Zamiast smażyć na smalcu, używamy odrobiny oleju rzepakowego i oliwy z oliwek do sałatek. Do zabielenia zupy użyjmy jogurtu naturalnego zamiast tłustej śmietany. Zwiększyć należy także spożycie warzyw. Poniżej lista rekomendowanych produktów:
pieczywo pełnoziarniste
kasze
ciemny ryż
chudy nabiał
chude mięso (wołowina, indyk, cielęcina)
ryby
warzywa
Wszystkie posiłki powinny być przyrządzane w taki sposób, aby ich indeks glikemiczny był jak najniższy. Czym jest indeks glikemiczny, dowiesz się czytając nasz artykuł w dziale Dieta. Wielkość porcji należy dobierać tak, aby nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na kalorie. Nadwaga i otyłość nie są sprzymierzeńcami w walce z cukrzycą. Dlatego tak bardzo ważna jest aktywność fizyczna.
Autor: Katarzyna Sawczyk
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto