dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pigułki antykoncepcyjne – czynniki wpływające na obniżenie ich skuteczności

data dodania: 20.12.2012

Pigułki antykoncepcyjne są niezwykle skuteczną metodą zapobiegania ciąży. Charakteryzują się niezwykle niskim wskaźnikiem Pearla. Jest to ilość ciąż, które wystąpiły w ciągu jednego roku u 100 kobiet, stosujących daną metodę zabezpieczania się. Dla pigułek wynosi on 0,2 – 0,5. Dla porównania, wskaźnik taki dla prezerwatyw wynosi 2 – 15.

Pigułki antykoncepcyjne – czynniki wpływające na obniżenie ich skutecznościNiekiedy jednak zdarza się, że ich skuteczność jest niższa niż być powinna. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje kilka czynników powodujących hamowanie ich działania. Pierwszym z nich są problemy ze strony układu pokarmowego. Mamy tu na myśli wymioty, biegunkę czy schorzenia jelit. Uniemożliwiają one pigułce całkowite wchłonięcie do organizmu. W związku z tym poziom hormonów jest niższy niż zakładamy. Należy dodać, iż stosowanie środków przeczyszczających niesie ze sobą podobny efekt.

Ponadto łączenie antybiotykoterapii z doustną antykoncepcją nie jest zbyt rozsądne. Niektóre z antybiotyków takie jak penicylina, tetracykliny czy cefalosporyna, obniżają skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Dlatego w trakcie zażywania antybiotyku warto wspomagać się dodatkowymi metodami antykoncepcji - na przykład prezerwatywami.

Taka forma antykoncepcji wymaga od kobiety dużego zdyscyplinowania. Pigułki należy zażywać codziennie, o tej samej porze. Poślizg w czasie może spowodować, iż ich skuteczność będzie obniżona. Ponadto pomiędzy opakowaniami robi się trwające siedem dni przerwy. Po tygodniowej przerwie łatwo zapomnieć o przyjęciu kolejnej tabletki.

Pominięcie tabletki także może być niebezpieczne. Jeżeli zapomniana tabletka zostanie zażyta przed upływem 12 godzin, nie zmieni to poziomu zabezpieczenia. Jednak jeżeli minęło więcej niż 12 godzin, należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji przez okres 7 dni.

Preparaty zawierające wyciąg z dziurawca zwyczajnego powodują wytwarzanie w organizmie enzymów metabolizujących środki hormonalne. Dlatego dokładnie sprawdzaj składy leków ziołowych jakie stosujesz. Wyciąg z dziurawca znajdziesz w preparatach uspokajających jak i żołądkowych.

Wszystkie niezbędne informacje na temat leku, jego stosowania, postępowania w razie pominięcia dawki i interakcji z innymi lekami znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania. Jeżeli jednak coś jest dla ciebie niejasne skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Autor: Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie