Tabletki antykoncepcyjne zmieniają gusta kobiet
Fakt: Kobiety, które przyjmują antykoncepcję hormonalną, zmieniają swoje preferencje i częściej wybierają mężczyzn, z którymi mogą stworzyć trwałe związki. Dzieje się tak za sprawą hormonów.
Po pigułkach trudniej zajść w ciążę.
Mit: Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zaburza płodność. Przeprowadzone w 2009 roku badania wskazują, że szansa na zajście w ciążę po odstawieniu pigułek jest taka sama jak po stosowaniu innych metod antykoncepcyjnych.
Niektóre leki obniżają skuteczność pigułki antykoncepcyjnej
Fakt: Niektóre leki, wchodząc w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi mogą obniżać ich skuteczność. Dlatego należy uważać na równoczesne zażywanie leków (nawet tych wydawanych w aptece bez recepty). W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić się do ginekologa, który ewentualnie zaleci dodatkowe metody antykoncepcji i okres ich stosowania. Do leków, które mogą hamować działanie pigułek antykoncepcyjnych należą niektóre antybiotyki (ampicylina, tetracyklina i ryfampicyna), leki stosowane w leczeniu padaczki, infekcji wirusem HIV, gryzeofulwina (lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych) oraz preparaty zawierające ziele dziurawca.
W czasie 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Fakt: W czasie 7-dniowej przerwy nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych, gdyż skuteczność antykoncepcyjna mimo braku stosowania hormonów jest zachowana. Trzeba jednak pamiętać, aby w czasie 21 dni poprzedzających krwawienie z odstawienia przyjmować pigułki antykoncepcyjne regularnie, a kolejne opakowanie rozpocząć w tym samym dniu tygodnia – tak, aby przerwa nie trwała dłużej niż 7 dni.
Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej może spowodować zajście w ciążę
Fakt: Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej (na skutek zapomnienia przyjęcia tabletki lub w wyniku wystąpienia wymiotów i biegunki) może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia. W wypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne i jednocześnie nadal przyjmować – w ustalonym wcześniej schemacie – tabletki antykoncepcyjne.
Pigułki antykoncepcyjne nie mogą być stosowane w okresie karmienia piersią
Mit: Po połogu kobiety mogą stosować jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nawet w czasie karmienia piersią, gdyż zawarte w nich hormony nie przechodzą do mleka matki.
Autor: Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto