dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pigułka antykoncepcyjna - fakty i mity Cz. II

data dodania: 13.04.2012

Hormonalne środki antykoncepcyjne niezwykle skutecznie zapobiegają ciąży, ale jednocześnie mają wpływ na cały organizm. Dowiedz się, które informacje na ich temat są prawdziwe.

tabletki antykoncepcyjneTabletki antykoncepcyjne zmieniają gusta kobiet

Fakt: Kobiety, które przyjmują antykoncepcję hormonalną, zmieniają swoje preferencje i częściej wybierają mężczyzn, z którymi mogą stworzyć trwałe związki. Dzieje się tak za sprawą hormonów.

Po pigułkach trudniej zajść w ciążę.
Mit: Nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zaburza płodność. Przeprowadzone w 2009 roku badania wskazują, że szansa na zajście w ciążę po odstawieniu pigułek jest taka sama jak po stosowaniu innych metod antykoncepcyjnych.

Niektóre leki obniżają skuteczność pigułki antykoncepcyjnej

Fakt: Niektóre leki, wchodząc w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi mogą obniżać ich skuteczność. Dlatego należy uważać na  równoczesne zażywanie leków (nawet tych wydawanych w aptece bez recepty). W razie jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej zgłosić się do ginekologa, który ewentualnie zaleci dodatkowe metody antykoncepcji i okres ich stosowania. Do leków, które mogą hamować działanie pigułek antykoncepcyjnych należą niektóre antybiotyki (ampicylina, tetracyklina i ryfampicyna), leki stosowane w leczeniu padaczki, infekcji wirusem HIV, gryzeofulwina (lek stosowany w leczeniu infekcji grzybiczych) oraz preparaty zawierające ziele dziurawca.

W czasie 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie trzeba stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Fakt: W czasie 7-dniowej przerwy nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych, gdyż skuteczność antykoncepcyjna mimo braku stosowania hormonów jest zachowana. Trzeba jednak pamiętać, aby w czasie 21 dni poprzedzających krwawienie z odstawienia przyjmować pigułki antykoncepcyjne regularnie, a kolejne opakowanie rozpocząć w tym samym dniu tygodnia – tak, aby przerwa nie trwała dłużej niż 7 dni.

Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej może spowodować zajście w ciążę

Fakt: Pominięcie jednej pigułki antykoncepcyjnej (na skutek zapomnienia przyjęcia tabletki lub w wyniku wystąpienia wymiotów i biegunki) może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia. W wypadku pominięcia pigułki antykoncepcyjnej należy przez kolejne 7 dni stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne i jednocześnie nadal przyjmować – w ustalonym wcześniej schemacie – tabletki antykoncepcyjne.

Pigułki antykoncepcyjne nie mogą być stosowane w okresie karmienia piersią

Mit: Po połogu kobiety mogą stosować jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nawet w czasie karmienia piersią, gdyż zawarte w nich hormony nie przechodzą do mleka matki.

 

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie