dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pigułka antykoncepcyjna - fakty i mity Cz. I

data dodania: 12.04.2012

Chociaż po 50 latach obecności na rynku działanie doustnych leków antykoncepcyjnych zostało bardzo dobrze poznane, to niestety pigułce hormonalnej wciąż przypisywane są rozmaite skutki niepożądane. Poznaj fakty i mity oraz dowiedz się dlaczego nie należy bać się pigułki antykoncepcyjnej.

antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalna to tylko tabletki antykoncepcyjne.

Mit: Jako antykoncepcję hormonalną określa się nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale wszystkie inne środki zawierające hormony, w tym plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe i zastrzyki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą formą zapobiegania niechcianej ciąży.

Fakt:  Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warunkiem skuteczności jest jednak ścisłe stosowanie się do określonego dawkowania – już pominięcie jednej dawki może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia.

Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają niechcianej ciąży ze 100-procentową pewnością.

Mit: Żaden środek antykoncepcyjny nie zapobiega zapłodnieniu ze 100- procentową skutecznością. Skuteczność środków antykoncepcyjnych jest określana przez tzw. wskaźnik Pearla. Im jest on niższy, tym skuteczność jest większa. Dla tabletek antykoncepcyjnych wynosi on około 0,2-1, co oznacza, że metoda ta ma wysoką skuteczność.

Antykoncepcja hormonalna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety.

Fakt: Nie wszystkie kobiety mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania pigułek antykoncepcyjnych wymienić należy: niewyjaśnione, nawracające krwawienia z dróg rodnych, guzy w obrębie narządów rodnych, choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi – zakrzepica, oraz nadciśnienie tętnicze.

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje wzrost masy ciała.
Mit: Nowoczesne tabletki zawierają hormony, które nie powodują zatrzymania wody w organizmie oraz nie pobudzają apetytu.  Ewentualne wrażenie przybierania na wadze może wynikać ze zmian, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej.

Co kilka miesięcy należy robić przerwy w przyjmowaniu hormonów, aby zapobiec ewentualnej niepłodności w przyszłości.
Mit: Nic bardziej mylnego. Takie działanie może doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej i powstania realnych problemów z poczęciem dziecka w przyszłości.

Palenie papierosów oraz picie alkoholu osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych.
Mit:  Zarówno palenie papierosów, jak i picie alkoholu nie mają wpływu na działanie pigułek. Ich skuteczność może się natomiast obniżyć, jeśli kobieta wymiotuje np. po wypiciu nadmiernej ilości spożytego alkoholu. 

 

Autor: Aleksandra Rak


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie