Antykoncepcja hormonalna to tylko tabletki antykoncepcyjne.
Mit: Jako antykoncepcję hormonalną określa się nie tylko tabletki antykoncepcyjne, ale wszystkie inne środki zawierające hormony, w tym plastry antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne, krążki dopochwowe i zastrzyki antykoncepcyjne.
Antykoncepcja hormonalna jest najskuteczniejszą formą zapobiegania niechcianej ciąży.
Fakt: Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Warunkiem skuteczności jest jednak ścisłe stosowanie się do określonego dawkowania – już pominięcie jednej dawki może doprowadzić do owulacji, a w konsekwencji do zapłodnienia.
Tabletki antykoncepcyjne zapobiegają niechcianej ciąży ze 100-procentową pewnością.
Mit: Żaden środek antykoncepcyjny nie zapobiega zapłodnieniu ze 100- procentową skutecznością. Skuteczność środków antykoncepcyjnych jest określana przez tzw. wskaźnik Pearla. Im jest on niższy, tym skuteczność jest większa. Dla tabletek antykoncepcyjnych wynosi on około 0,2-1, co oznacza, że metoda ta ma wysoką skuteczność.
Antykoncepcja hormonalna nie może być stosowana przez wszystkie kobiety.
Fakt: Nie wszystkie kobiety mogą korzystać z antykoncepcji hormonalnej. Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania pigułek antykoncepcyjnych wymienić należy: niewyjaśnione, nawracające krwawienia z dróg rodnych, guzy w obrębie narządów rodnych, choroby wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi – zakrzepica, oraz nadciśnienie tętnicze.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje wzrost masy ciała.
Mit: Nowoczesne tabletki zawierają hormony, które nie powodują zatrzymania wody w organizmie oraz nie pobudzają apetytu. Ewentualne wrażenie przybierania na wadze może wynikać ze zmian, jakie zachodzą w gospodarce hormonalnej.
Co kilka miesięcy należy robić przerwy w przyjmowaniu hormonów, aby zapobiec ewentualnej niepłodności w przyszłości.
Mit: Nic bardziej mylnego. Takie działanie może doprowadzić do rozregulowania gospodarki hormonalnej i powstania realnych problemów z poczęciem dziecka w przyszłości.
Palenie papierosów oraz picie alkoholu osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych.
Mit: Zarówno palenie papierosów, jak i picie alkoholu nie mają wpływu na działanie pigułek. Ich skuteczność może się natomiast obniżyć, jeśli kobieta wymiotuje np. po wypiciu nadmiernej ilości spożytego alkoholu.
Autor: Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto