dawkowanie.pl

Strona główna 26 maja 2024 , imieniny : Filipa i Pauliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pierwszy dzwonek - pierwsze szkolne kroki!

data dodania: 03.09.2012

Na początku września w nowy etap życia wkroczą tysiące pierwszoklasistów. Rozpoczęcie edukacji zawsze było trudnym momentem dla dziecka, a stało się jeszcze trudniejsze z racji obniżenia wieku szkolnego. Dziecku, które po raz pierwszy przekracza progi szkoły, potrzebne jest silne wsparcie rodziców.

pierwsze szkolne krokiTeoretycznie sześciolatek jest gotowy, aby pójść do szkoły. Przed szóstym rokiem życia bowiem bardzo intensywnie rozwijał się psychicznie i fizycznie. Wzrosła jego samodzielność, rozwinęła się wyobraźnia, myślenie i pamięć, zwiększyła się możliwość skupienia uwagi i uczenia się.  Jednak wyzwaniu,  jakim jest rozpoczęcie nauki, sprostać może dziecko, które osiągnęło tzw. dojrzałość szkolną. Jest to najprościej mówiąc równowaga między możliwościami dziecka, a wymogami w szkole. Dziecko w trakcie rozwoju przedszkolnego osiąga dojrzałość w trzech sferach: fizycznej, umysłowej i emocjonalnej.

Przyjmuje się, że dziecko osiąga ją około szóstego lub siódmego roku życia. Dojrzałość kształtuje się w trakcie rozwoju i wychowania, a jej pełne osiągnięcie zależy od tego, czy dziecko w swojej rodzinie i otoczeniu miało sprzyjające warunki.  W domu pełnym miłości i emocjonalnego wsparcia, malec nie ma przeszkód w osiągnięciu harmonii we wszystkich sferach dojrzałości. Są jednak dzieci, którym rozwój utrudnimć mogą różne czynniki: brak zrozumienia i uwagi rodziców, zbyt rygorystyczne wychowywanie, złe warunki materialne, traumatyczne przeżycia, a także choroby dziecka. Dla wszystkich tych dzieci rozpoczęcie nauki w szkole może być wyjątkowo trudnym momentem, dlatego wymagają one specjalnej opieki ze strony bliskich.

Zupełnie nowe i niełatwe zadania stają przed dzieckiem wkraczającym w etap szkolny. Pamiętajmy, że dziecko w szkole może czuć się zagubione, gdyż znajduje się nagle w zupełnie innym, nieznanym mu środowisku. Nie zna dzieci, nauczycieli. Musi przystosować się do odmiennego trybu życia, związanego z obowiązkami szkolnymi, a także nauczyć się pracy w grupie i to pod okiem obcego dorosłego (a nie rodziców). Poza tym, malec powinien wykazać się odpornością na wysiłek fizyczny, umysłowy i stres, wynikający z oceniania i rywalizacji. Nauka czytania, pisania, czy liczenia to nowe, nieznane mu dotąd obowiązki.

Jeżeli dziecko nie jest w stanie podołać obowiązkom szkolnym lub nie jest akceptowane wśród nowych kolegów, może stać się agresywne, nieposłuszne, lękliwe bądź też wycofane z wszelkich aktywności. Pamiętając,  jak trudny i skomplikowany może być start szkolny, rodzice powinni starać się zmniejszyć niepewność i strach dziecka, poprzez wsparcie i należytą uwagę. Powinni pomagać dziecku w nauce, wykazać się spokojem i cierpliwością i zawsze znaleźć czas na rozmowę. Bez tych elementów, nawet najzdolniejsze dziecko nie osiągnie sukcesów w szkole.
 
Autor. mgr farm. Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie