dawkowanie.pl

Strona główna 16 czerwca 2024 , imieniny : Aliny i Justyny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznych

data dodania: 16.07.2013

W końcu w naszym życiu zagościło lato. A wraz z nim wysoka temperatura i dużo słońca. W związku z tym jesteśmy narażeni na nadmiernie działanie promieniowania ultrafioletowego. Już nawet niewielkie poparzenie słoneczne może być niebezpieczne.

Pierwsza pomoc w oparzeniach słonecznychPoparzenie słoneczne to nie tylko ból i zaczerwienienie,  skutki mogą być  odległe w czasie. Mowa tu o nowotworach skóry. Co robić jeżeli przedawkujemy słońce?

Jeżeli poparzenie nie jest poważne, a jedynym objawem jest zaczerwienienie i pieczenie skóry, wizyta u lekarza nie jest konieczna. Aby sobie ulżyć należy schładzać skórę delikatnym strumieniem chłodnej wody. Ważne jest także nawadnianie organizmu, dlatego staraj się pić dużo wody. Dobrym rozwiązaniem będzie też stosowanie chłodzących i regenerujących pianek dostępnych w aptekach i drogeriach.

Jeżeli poparzenie jest poważniejsze tj. na skórze występują pęcherze a później strupy, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Niewielu z nas wie, że pęcherzy tych nie należy przekłuwać. Ran nie wolno też bandażować, chodzi o to aby skóra mogła swobodnie oddychać.

Rozległe oparzenia wymagają już pobytu w szpitalu i leczenia farmakologicznego. Osoba z poparzeniem słonecznym może mieć także inne dolegliwości. Udar słoneczny nie zawsze objawia się na samym początku. Charakterystycze są bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu, gorączka i dreszcze. Dlatego ważne jest, aby osobę poparzoną zbadał pod tym kątem ktoś kompetentny jak lekarz czy ratownik - na plaży.

Autor: diet coach Katarzyna Sawczyk


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie