Sytuacji osób chorych na padaczkę nie ułatwiają również przeciętni ludzie.
Do tej pory, epilepsja zwana potocznie padaczką spotyka się ze złym odbiorem społecznym, a także utrudnia znalezienie stałej pracy.
Społeczeństwo patrzy nieufnie na osoby cierpiące na padaczkę. Wynika to najczęściej z posiadania zbyt małej wiedzy o tej chorobie.
Natomiast pracodawcy boją się, że nastąpi kolejny, nieoczekiwany atak padaczki u pracownika, który może być źle odebrany przez potencjalnego klienta.
Tymczasem niesłusznie! Osoby cierpiące na padaczkę mogą wieść całkiem normalne życie, pomimo występowania sporadycznych napadów intensywnych drgawek.
Co zatem robić w razie, gdy osoba w naszym sąsiedztwie dostanie nagłego napadu padaczki? Przede wszystkim zachować spokój. Następnie, należy zadbać, aby taka osoba znalazła się w bezpiecznym miejscu. Istotne jest również, żeby zabezpieczyć ją przed możliwymi urazami głowy czy przegryzieniem języka - zwłaszcza jeśli atak jest szczególnie intensywny.
Jeśli atak trwa dłużej niż 5 minut, a chory traci przytomność należy bezzwłocznie zadzwonić po pogotowie.
Współcześnie leczenie epilepsji koncentruje się na przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych, których głównym celem nie jest leczenie padaczki, ale zapobieganie nawrotom uciążliwych drgawek.
Leczenie padaczki wymaga konsultacji lekarskiej.
Autor: Aleksandra Święcicka
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto