dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pielęgnacja twarzy w zimie

data dodania: 10.02.2012

Twarz to jedyna część ciała, która bez względu na panujące warunki atmosferyczne pozostaje nieosłonięta przez cały rok. Niskie temperatury, śnieg i wiatr szczególnie niekorzystnie wpływają na kondycję skóry. Jak prawidłowo chronić swoją cerę w zimie?

Pielęgnacja twarzy w zimie.W obecnej porze roku ochronny płaszcz lipidowy skóry staje się cieńszy, gdyż gruczoły łojowe pod wpływem zimna wolniej pracują. Ponadto, zimowe powietrze jest niemalże całkowicie pozbawione wilgoci, dlatego skóra traci znaczne ilości wody, przez co staje się sucha i odwodniona. Duże zmiany temperatur, przebywanie na mrozie a następnie powrót do ciepłego domu również nie są dobre dla cery. Skóra traci elastyczność i sprężystość, jest odwodniona, zaczerwieniona i piekąca. Niejednokrotnie dochodzi do odmrożeń, a naskórek łuszczy się i pęka.

Dobierając odpowiedni kosmetyk należy kierować się indywidualnymi potrzebami skóry. Cera tłusta, mieszana i normalna cechuje się wzmożoną pracą gruczołów łojowych, dzięki czemu posiada naturalną tłustą warstwę ochronną. W tym przypadku wystarcza zwykle stosowany krem odżywczy.

Cera sucha natomiast pozbawiona jest naturalnej warstwy ochronnej, dlatego wymaga stosowania preparatów ochronno-odżywczych. Odpowiedni krem powinien zawierać duże ilości substancji tłuszczowych. Tworzą one na powierzchni skóry cienki film ochronny, dzięki czemu zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci oraz chronią przed mrozem i wiatrem. Tłuste składniki kremu wnikają ponadto w głąb warstwy rogowej naskórka zapewniając odpowiednią elastyczność. W kremach na zimę znaleźć można roślinne substancje tłuszczowe: masło kakaowe, olej palmowy, kakaowy, wiesiołkowy, oliwkowy i in. Popularny jest również dodatek tranu, parafiny, wazeliny, wosków, ceramidów a nawet silikonów.

W codziennej pielęgnacji nie należy jednak stosować kremów zbyt tłustych, gdyż zaburzają one mechanizmy obronne skóry, utrudniają wymianę ciepła i parowanie a także mogą powodować rozszerzanie i pękanie naczynek krwionośnych. Kosmetyki tego typu należy stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. po wyjściu z basenu lub na stoku.

Cera naczynkowa, najbardziej narażona na zmiany temperatur wymaga szczególnej opieki. Odpowiedni preparat powinien być wzbogacony o składniki wzmacniające i uszczelniające naczynia, takie jak: rutyna, witamina C, witamina K, wyciągi z kasztanowca lub arniki.

Warto pamiętać, że zimowe słońce chociaż mniej intensywne jest również szkodliwe. Krem powinien zawierać filtry chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB. Narciarze i inne osoby uprawiające sporty zimowe powinni zaopatrzyć się w krem o wysokim faktorze, najlepiej powyżej 25.

Autor: Aleksandra Rak

Źródła: www. http://cosmetic.pl


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie