dawkowanie.pl

Strona główna 14 czerwca 2024 , imieniny : Walerego i Bazylego

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pielęgnacja skóry w cukrzycy

data dodania: 28.02.2012

Cukrzyca jest schorzeniem prowadzącym do licznych powikłań, takich jak uszkodzenia narządu wzroku, nerek i serca. Na nieprawidłową glikemię szczególnie wrażliwa jest skóra, dlatego jej prawidłowa higiena i pielęgnacja jest niezbędna w celu uniknięcia przykrych powikłań.

stopa cukrzycowaSkóra diabetyków jest znacznie wrażliwsza niż u zdrowych osób. Zazwyczaj jest przesuszona, swędząca i ma tendencję do nadmiernego łuszczenia się. Drapanie prowadzi do niewielkich uszkodzeń, które bardzo długo i trudno się goją. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje angiopatię cukrzycową, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych, w tym skórnych. Skóra przez to jest niewystarczająco odżywiona, staje się słabsza, odwodniona i podatna na zranienia, które jednocześnie dłużej się goją.

Na rynku dostępne są odpowiednie serie kosmetyków przeznaczone do pielęgnacji skóry diabetyków. Zawierają one specjalne kompozycje składników, które przede wszystkim nawilżają i odżywiają skórę. Większość kosmetyków nawilżających oparta jest na parafinie, która pozostawia na skórze film lipidowy, uniemożliwiający dalszą utratę wilgoci z wnętrza tkanki. Popularnymi składnikami nawilżającym są również: 2-10% mocznik, mleczany, kwas hialuronowy, kwas pirolidonowy oraz aminokwasy. Stanowią one tak zwany naturalny czynnik nawilżający – NMF, który znajduje się w komórkach naskórka i pomaga utrzymać w nim wodę. Co istotne, pielęgnacja powinna objąć całe ciało, a nie tylko miejsca swędzące.

Najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią ciała są stopy. Nieprawidłowe ukrwienie skóry stóp zaburza czucie, przez co chory często nie zauważa drobnych uszkodzeń, mogących przekształcić się w groźne rany. Wysoki poziom glukozy we krwi sprzyja także rozwojowi grzybicy, która w przypadku diabetyków jest wyjątkowo trudna w leczeniu. Należy dbać o odpowiednią profilaktykę grzybicy, aby zapobiec przykrym problemom.

Aby zapobiec poważnym powikłaniom, takimi jak stopa cukrzycowa lub zakażone rany, każdy chory na cukrzycę powinien codziennie dokładnie oglądać swoje stopy, stosować odpowiednie kremy nawilżająco- ochronne oraz nie zapominać o starannej higienie.

Autor: Aleksandra Rak

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie