Skóra dziecka, choć pełni podobne funkcje różni się znacznie od skóry dorosłego człowieka. Jest cieńsza, mniej sprężysta, bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne, zakażenia oraz negatywne działanie czynników zewnętrznych. Szybko traci wodę, co doprowadza do podrażnień oraz przesuszeń. Co ciekawe, w początkowych latach życia skóra stanowi aż jedną czwartą masy ciała. Nic więc dziwnego, że jej stan ma duży wpływ na samopoczucie dziecka. Dzięki prawidłowej pielęgnacji można zminimalizować podrażnienia oraz ryzyko chorób, ponieważ zdrowa skóra jest pierwszą barierą dla chorobotwórczych drobnoustrojów.
Najważniejszym czynnikiem dla zdrowej skóry jest odpowiednie nawilżenie. Chlorowana woda podrażnia i wysusza, dlatego do mycia dziecka należy używać specjalnych kosmetyków, które nie tylko nawilżają, ale natłuszczają i utrzymują prawidłowe pH skóry. Najlepiej sięgnąć po płyn, delikatne mydełko lub mleczko do pielęgnacji niemowląt oraz po odpowiedni szampon. Po kąpieli skórę malucha należy dokładnie i delikatnie osuszyć miękkim ręcznikiem. Miejsca szczególnie podatne na odparzenia, takie jak pachwiny warto zasypać specjalnym pudrem.
Właściwie dobrane kosmetyki dla najmłodszych, takie jak mleczka, kremy lub balsamy dla niemowląt powinny zawierać witaminę E oraz olejki. Oprócz działania nawilżającego i natłuszczającego powinny poprawiać elastyczność, łagodzić podrażnienia i nie naruszać warstwy hydro-lipidowej naskórka.
Wilgoć, niewłaściwie dobrane kosmetyki oraz nieprzewiewne ubranka mogą spowodować pieluszkowe zapalenie skóry, wysypkę i odparzenia. Aby zapobiec tym przykrym dolegliwościom, należy jak często zmieniać pieluchy oraz stosować delikatne pielęgnujące chusteczki do oczyszczania skóry w trakcie przewijania. Dobre rezultaty przynoszą także kremy natłuszczające lub maści przeciw odparzeniom.
O każdej porze roku twarz dziecka należy smarować odpowiednim kremem. Latem są to kremy nawilżające o wysokim filtrze chroniącym przed promieniowaniem UVA oraz UVB, zimą natomiast kremy muszą natłuszczać twarz i łagodzić podrażnienia powstałe przez trudne warunki atmosferyczne.
Autor: Aleksandra Rak
Brak opinii
Dodaj komentarzAby dodać komentarz zaloguj się lub Załóz konto