dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Pielęgnacja cery tłustej Cz. I

data dodania: 13.06.2012

Twoja twarz błyszczy się - szczególnie w okolicach czoła, nosa oraz brody? Prawdopodobnie masz cerę tłustą. Czy wiesz, jak odpowiednio ją pielęgnować?

cera tłustaCera tłusta jest najczęściej utrapieniem dziewcząt i młodych kobiet, ale może występować również w wieku dojrzałym. Wśród czynników, które sprzyjają jej występowaniu wymienia się najczęściej zaburzenia hormonalne oraz dziedziczną skłonność do łojotoku. Problemy ze tłustą skórą nasilają się pod wpływem stresu, wahań hormonalnych oraz kłopotów trawiennych czy po prostu spożywania niektórych potraw. Warto jednak pamiętać, że skóra tłusta to nie tylko problemy z krostami i ciągłym błyszczeniem. Ten rodzaj cery również ma swoje zalety - ponieważ ma gruby płaszcz hydrolipidowy, dobrze reaguje na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, wiatr oraz później się starzeje. 

Podstawową zasadą, która powinna być przestrzegana przez osoby z tłustą cerą jest jej właściwe oczyszczanie. Niestety wciąż jeszcze popularny jest przesąd, że tego rodzaju skórę najlepiej myć zwykłym mydłem, które nie tylko ją oczyści, ale również sprawi, że stanie się mniej świecąca. Tymczasem zarówno mydło, jak i preparaty sporządzone na bazie alkoholu nadmiernie wysuszają naskórek, powodując jego uszkodzenie i jednocześnie naruszenie naturalnej warstwy ochronnej. Uzyskana w ten sposób poprawa wyglądu skóry jest jedynie chwilowa. W dłuższej perspektywie następuje wzmożenie pracy gruczołów łojowych i nasilenie się objawów związanych z właściwościami tłustej skóry. Dlatego do codziennej higieny dermatolodzy zalecają stosowanie specjalnych żeli myjących i odtykających pory, a także zmniejszających wydzielanie sebum. W ich skład najczęściej wchodzą sole cynku, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz wyciągi z arniki, cyprysu i witamina B6. 


Mitem jest, że skóra tłusta nie potrzebuje nawilżenia i ciągłego odżywiania. Podobnie jak każdy inny rodzaj cery wymaga ona zastosowania właściwego kremu. Preparatem idealnym dla tego typu cery będzie krem o lekkiej konsystencji, który spełni jednocześnie kilka funkcji: nawilżającą, matującą i regulującą pracę gruczołów łojowych. Warto sięgnąć po preparat zawierający wyciąg z drożdży, kofeinę, kwasy owocowe oraz wspomniane już sole cynku. Bezwzględnie należy wystrzegać się produktów, w których skład wchodzi wazelina, oleje czy woski, gdyż sprzyjają one powstawaniu trudnych do usunięcia zaskórników. Najlepiej, gdy preparat ma formę lekkiego kremu, bądź żelu. Na dzień zaleca się stosowanie kremu matującego i ściągającego pory, natomiast na noc - by skóra miała szansę odpocząć - kremu regenerującego. 

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 

 

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie