dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Paznokcie zwierciadłem zdrowia

data dodania: 09.05.2012

Ładne, gładkie i różowe to objaw zdrowia. Pojawiające się na nich niedoskonałości, takie jak bruzdy, przebarwienia i zmiany kształtu mogą świadczyć o toczącej się chorobie. Przyjrzyj się swoim paznokciom i zacznij działać już dziś!

piękne paznokcieBruzdy poprzeczne – czyli rowki o różnej długości i szerokości, które pojawiają się w poprzek paznokcia, w skrajnych przypadkach mogą spowodować podział płytki. Niedoskonałość ta może być efektem nieprawidłowego manikiuru lub objawem choroby, np. łuszczycy. W tym pierwszym przypadku pomogą odpowiednie suplementy witaminowo-mineralne o dużej zawartości cynku, biotyny i witamin z grupy B. Korzystne będą również odżywki regenerujące np. Auriga Si-Nails-Si, Dr Hauschka Olejek do paznokci z wyciągiem z kwiatów neem.

Bruzdy podłużne – płytkie zmiany są naturalne, natomiast w przypadku mocno chropowatych paznokci, do tego prążkowanych mogą być oznaką nadciśnienia lub zaburzeń hormonalnych. Jeżeli nie masz zdiagnozowanych powyższych chorób – udaj się do lekarza.

Przebarwienia – do najczęstszych zmian tego typu zaliczamy białe plamki, które są mogą powstawać w wyniku mikrourazów, w chorobach wątroby, w niedoborach cynku, u dzieci w okresie wzrostu i u miesiączkujących kobiet. Pomocny będzie w tym przypadku preparat zawierający cynk. Zażółcenie płytek jest skutkiem działania barwników w lakierach do paznokci, zwłaszcza czerwonych. Może być również oznaką grzybicy – sięgnij po dostępny bez recepty preparat: Daktarin, Oliprox, Nailner czy Miconal. Bladość płytki jest oznaką niedoboru żelaza i anemii. Ciemniejsze przebarwienia, które wyglądają jak plamki oleju prześwitujące przez paznokieć są oznaką łuszczycy.

Zmiany kształtu - płytki wklęsłe w środkowej części, przypominające łyżeczkę są objawem niedoboru żelaza lub witamin. Odpowiedni preparat witaminowy będzie w tym przypadku skuteczny. Czasem można zauważyć wypukłość płytki, przypominającą szkiełko od zegarka – zmiana taka jest charakterystyczna dla chorób krążenia, układu oddechowego i hormonalnego, rzadko jest wrodzona. Zgrubienia pojedynczych paznokci są efektem urazów, grzybicy, odmrożenia lub niewygodnego obuwia - do ich eliminacji wystarczyć powinna zmiana nawyków.

Autor: mgr farm. Aleksandra Rak

 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie