dawkowanie.pl

Strona główna 29 września 2023 , imieniny : Michała i Michaliny

Zapomniałem(am) login/hasło

Leki refundowane
wykaz z dnia: 2015.02.20
zgodny z publikacją
Ministerstwa Zdrowia
Czy chodziło ci o:


Artykuły

Kategorie

Palący problem – zgaga Cz.II

data dodania: 15.03.2012

Nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest zgaga dotyka niemal każdego człowieka. Warto dowiedzieć się jak jej unikać, gdyż przewlekła zgaga może doprowadzić do licznych schorzeń.

zgagaJak uniknąć zgagi?

Najważniejszą metodą, od której należy rozpocząć leczenie zgagi jest zmiana nawyków żywieniowych. Posiłki należy spożywać często, najlepiej pięć razy dziennie, jednak w małych porcjach, aby nie dopuścić do przepełnienia żołądka. Gazowane napoje, mocną kawę i herbatę warto zastąpić niegazowaną wodą lub herbatkami ziołowymi. Ważne jednak, aby nie stosować naparów z mięty pieprzowej. Co prawda wzmaga ona trawienie, jednak zwiększając wydzielanie kwasu solnego i rozluźniając zwieracz żołądka, nasila zgagę. Kolację powinno przyjmować się nie później niż 3 godziny przed snem, gdyż pozioma pozycja ciała w trakcie trawienia sprzyja refluksowi i nasila pieczenie. Osoby cierpiące na zgagę po posiłku powinny unikać intensywnej aktywności fizycznej.

Pomocne są również dostępne bez recepty preparaty. Leki zawierające pantoprazol (Anestoloc) lub omeprazol (Bioprazol) należące do tzw. inhibitorów pompy protonowej zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Przyjmuje się je raz dziennie, o stałej porze, najlepiej rano przed śniadaniem. Ranitydyna (Ranigast) bądź też famotydyna (Famidyna) hamują receptory histaminowe H2 w żołądku, przez co również zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i niwelują zgagę.

Równie popularne są środki zobojętniające kwaśną treść żołądkową, czyli tzw. leki alkalizujące. Występują one w postaci tabletek do ssania oraz soków i żeli do picia. Co prawda działają one krócej, lecz efekt leczniczy występuje bardzo szybko po zażyciu, dlatego też pomocne są one w doraźnym leczeniu zgagi.

Długotrwałe stosowanie zarówno leków hamujących wydzielanie kwasu, jak i neutralizujących może prowadzić do niekorzystnych interakcji z innymi lekami oraz ograniczać wchłanianie substancji odżywczych z pokarmów, dlatego też powinno odbywać się pod okiem lekarza.

Matka natura wyposażyła nas w łagodne środki, pomocne w walce ze zgagą - są to surowce o dużej zawartości powlekającego śluzu, np. korzeń prawoślazu oraz kwiatostan lipy. Picie siemienia lnianego rano i wieczorem po posiłkach, skutecznie łagodzi przykre dolegliwości.

Jeżeli objawy zgagi stale się utrzymują, należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny tej dolegliwości. 


Brak opinii

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz dla artykułu

Zapamiętane apteki

Zapamiętane leki

pokaż wszystkie